Každá zbraň pro Kurdy je hrozbou, tvrdí Turecko. Erdogan chce o vyzbrojování milic mluvit s Trumpem

Ankara nesouhlasí s americkým rozhodnutím dodat těžší zbraně kurdským milicím (YPG) bojujícím v Sýrii. Vicepremiér Nurettin Canikli ve středu řekl, že Turecko doufá, že USA s touto politikou skoncují. Ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu později prohlásil, že každá zbraň dodaná Kurdům znamená pro Turecko ohrožení. Zástupkyně syrských Kurdů naopak zprávu o americkém postupu přivítala a sdělila, že to pomůže milice legitimizovat. Ankara tato bojová uskupení řadí k teroristickým skupinám.

Ankara/Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurdský bojovník z jednotek YPG zdraví americký konvoj na severu Sýrie nedaleko turecké hranice. | Zdroj: Reuters

"Nemůžeme přijmout přítomnost teroristických organizací, jež mohou ohrozit budoucnost tureckého státu. Doufáme, že americká administrativa toto zlo zastaví a odkloní se od něj. Nemůže to být přínosná politika, nelze být na stejné straně jako teroristé," řekl Canikli v rozhovoru s televizí Haber.

Pentagon v úterý oznámil, že americká administrativa schválila zbrojní dodávky pro YPG. Kurdské milice bojují na severu Sýrie proti Islámskému státu (IS). Jsou členy koalice Syrských demokratických sil (SDF), jejichž cílem je dobýt syrskou Rakku, kde má IS hlavní stan. USA, jež vedou mezinárodní koalici bojující proti IS, řadí YPG ke svým spojencům. Ankara je naopak považuje za odnož Strany kurdských pracujících (PKK), která vede v Turecku boj za autonomii tamních Kurdů a jež je považovaná za teroristickou jak v Turecku, tak v USA.

Kurdské milice v Sýrii dostanou od USA lehké i těžší zbraně. Turecku se to nelíbí

Číst článek

Ilham Amedová, která patří k vedení SDF, ve středu řekla, že rozhodnutí poskytnout YPG zbraně těžšího kalibru zahrnuje také "politický aspekt a legitimizuje YPG i SDF". Počítá podle agentury AP s tím, že tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana rozhodnutí USA rozhořčí. Erdogan má příští týden navštívit Washington.

Mluvčí YPG Redur Xelil řekl, že americké rozhodnutí urychlí boj v Sýrii. "Věříme, že po tomto historickém rozhodnutí budou YPG silnější a vlivnější a budou moci urychlit boj proti terorismu," sdělil. Podle něj tento krok posílí všechny demokratické síly podílející se na boji proti teroristům a přinese rychlý výsledek.

Erdogan bude mluvit s Trumpem

Çavuşoglu prohlásil, že Ankara je proti jakémukoli poskytování zbraní kurským milicím, protože každá takto dodaná zbraň znamená hrozbu pro Turecko. Zopakoval stanovisko Ankary a řekl, že YPG jsou teroristickou organizací a že USA to vědí. Erdogan podle něj bude o tomto problému hovořit s americkým prezidentem Donaldem Trumpem ve Washingtonu. Podle ministra je třeba rozlišovat mezi arabskými a kurdskými oddíly bojujícími v Sýrii. Do Rakky by podle něho měli vstoupit jenom Arabové.

Kurdské jednotky na cestě k městu Bašika. | Foto: Reuters

Turecko loni poslalo své vojáky do Sýrie do bojů proti IS, ale také proti YPG, protože Ankara chtěla zastavit postup YPG na severu země u turecké hranice. V severní Sýrii je podle AP stále 5000 tureckých vojáků. Při tureckém náletu v dubnu zahynulo 20 bojovníků YPG a také pracovníků mediálního oddělení milicí. USA tehdy jasně vyjádřily, že za Kurdy stojí, a vyslaly k hranici obrněnou techniku.

Mluvčí Pentagonu Dana Whiteová v úterý řekla, že USA nepředpokládají, že se kurdské oddíly dlouhodobě zdrží na území Rakky po jejím osvobození. Město, které obývá převážně arabské obyvatelstvo, by se podle amerického ministerstva obrany po vyhnání radikálů mělo dostat do správy místních Arabů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme