Každý Evropan by měl mít do tří let přístup k internetu

Větší dostupnost rychlého internetu pro všechny a nakonec internet úplně pro každého. To je cíl, který by chtěla Evropská komise dosáhnout do 3 let. Dnes k tomu podnikla první kroky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vše se dá snadno ovládat přes internet | Foto: Fotobanka stock.xchng

Evropská komise zveřejnila návrhy a doporučení, která by měla k dosažení této mety digitálního věku přispět.

Navrhuje, aby se vytvořila společná pravidla pro regulátory telekomunikačního trhu ve všech 27 členských zemích, aby pro poskytování širokopásmového internetového signálu byly stejné podmínky v celé EU.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plány Evropské komise ohledně rozvoje internetu přiblížil na Rádiu Česko bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák

Dále navrhuje, aby členské státy podporovaly investice do výstavby internetových sítí, aby vytvořily pravidla investičních pobídek a také aby vytvořily konkurenční prostředí, protože potom se jednak bude více stavět sítí, ale také se bude zlevňovat cena poskytování signálu.

Komisařka pro digitální agendu Nellie Kroesová řekla, že chce, aby v 2013 bylo celé území Evropské unie pokryté nějakým dostupným signálem k internetu, a v roce 2020 aby už to bylo rychlé připojení.

Internet i do odlehlých oblastí

Také se má se rozšířit připojení do venkovských a odlehlých oblastí, kde nevedou nějaké kabely, a to by mělo být uvolněním analogového radiového spektra po přechodu TV vysílání na digitální síť, takže by se měly uvolnit kmitočty 800, 1800 a 2600 MHz. Tam by se potom mohly šířit bezdrátové internetové signály. Ovšem Evropský parlament a Rada ministrů by měly přijmout příslušné nařízení ohledně hospodaření s radiovým spektrem až v příštích pěti letech.

Všechny návrhy Evropské komise směřující k větší dostupnosti internetu musí ještě schválit Evropský parlament a Rady pro konkurenceschopnost, pro průmysl a telekomunikace, takže k tomu cíli ještě vede poměrně dlouhá cesta. V loňském roce mělo alespoň nějaké připojení k internetu 94 procent občanů EU.

Rozšíření rychlého internetu po celé Unii by podle Komise mělo stát 180 až 270 miliard eur, tedy v přepočtu 4,4 až 6,7 bilionu korun. Zároveň s tím by se ale podle Komise vytvořilo asi milion pracovních míst.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme