Každý šestý volební průkaz v Afghánistánu může být falešný

Afghánistán se připravuje na sobotní parlamentní volby. Už dnes ale čelí země podezření z volebních podvodů, mluví se o milionech falešných hlasovacích průkazech i nepoctivé volební kampani. Jak vnímají volby sami Afgánci, to přímo v Kábulu zjišťoval zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánci se sbíhají ke krabicím

Afghánci se sbíhají ke krabicím | Foto: 601. skupina speciálních sil

Na mnoha místech země se objevily falešné volební průkazy. Celkem jich mají být tři miliony. Afghánistán má přitom sedmnáct a půl milionů voličů. Každý šestý volební průkaz by tak mohl být falešný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co si o volbách myslí sami Afghánci, v Kábulu zjišťoval reportér ČRo Jaromír Marek.

Informace o falešných volebních průkazech přinesla pákistánská televize, která odvysílala rozhovor s majitelem tiskárny, která průkazy vyrobila. Nejenže byly k nerozeznání od pravých, dokonce byly už zaregistrovány u volební komise.

Falešné volební průkazy se objevily už během předchozích voleb, nikdy ale ne v množství, které by mohlo zcela zvrátit volební výsledky. Hlavní důvod, proč Afghánistán odložil konání voleb z května na září byly právě obavy, aby se neopakovaly machinace z loňských prezidentských voleb.

Volit nepůjdu, nemá to cenu

„Tohoto muže znám, byl to řidič. Nemá žádné vzdělání. A tento obchoduje s nemovitostmi. Loni dokonce kandidoval na prezidenta, teď chce do parlamentu," říká Nazzír, který prochází kandidátní listiny.

On sám volit nepůjde. Nechce už hrát volební divadlo, když o mnoha poslancích je už dávno rozhodnuto a ještě víc jich má za sebou temnou minulost. Tak jako jeden z poslanců, který nechal zastřelit na tržišti tři lidi, protože mu dav bránil v průjezdu automobilem. Trestu se vyhnul.

„Za těmito lidmi stojí někdo mnohem mocnější, než jsou sami kandidáti. Velcí obchodníci, pašeráci. Ti potřebují mít poslance na své straně,“ vysvětluje Nazzír. Má pětačtyřicet, jeho život by vydal na dobrodružný román. Do nové afghánské vlády vkládal velké naděje. Teď je rozčarovaný.

Noční můra voleb

Ali má dvacet. Vyrostl už v novém režimu a zatím neztrácí optimismus. „Už jsem se rozhodl. Budu volit mladé. Přinesou do politiky nové myšlenky," těší se. „Snažíme se v Afghánistánu uvést v život demokracii. A parlament hraje důležitou roli. Věřím, že z posledních voleb jsme se poučili," doufá Rahím z Kábulské univerzity.

Volební podvody a machinace s výsledky jsou noční můrou všech voleb, které se v Afghánistánu dosud odehrály. V loňských prezidentských volbách se o přízeň voličů ucházelo 44 kandidátů, do parlamentu jich dnes kandiduje přes dva a půl tisíce.

Tady v Kabulu si nikdo netroufne odhadnout, kdy a jak se podaří hlasy vůbec sečíst. Kromě těch, kdo výsledky voleb znají možná už dnes.

Jaromír Marek, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme