Každý třetí Brit má alergii

Britská společnost specialistů na alergii zvaná All.ergy UK v těchto dnech vydala zprávu o tom, čemu se Britové mají vyvarovat v této době adventní. Britská společnost Allergy UK je registrovaná dobročinná organizace a rozhodně se nevyznačuje poplašnými zprávami - připravuje seriózní studie informující veřejnost o alergiích všeho druhu - tak například se dozvídáme, že každý třetí Brit je na něco alergický.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékárna - léky na stojanech

Lékárna - léky na stojanech | Foto: Jan Rosenauer

Alergie na burské ořechy, před deseti lety prakticky neznámá věc, se v posledních čtyřech letech značně rozmohla a v současnosti touto alergií trpí každé sedmdesáté dítě. Já osobně jsem alergický na londýnskou Oxford Street, a právě jsem se dozvěděl proč - za hodinu tam do člověka někdo vrazí stočtrnáctkrát, bylo to ve zprávách. Nicméně to není typická alergie. Společnost Allergy UK vydala předvánoční plakát s barevným snímkem toho, čemu se má Brit trpící alergií vyvarovat - je to především jídlo všeho druhu, a nechybí ani alkohol.

Podle ředitelky společnosti Muriel Simmonsové hlavní problém spočívá v tom, že člověk se v době vánočních oslav dostane do styku s nejrůznějšími impulzy, které mohou alergii ještě víc zhoršit. Na seznamu společnosti Allergy UK jsou kromě nafukovacích balonků také kondomy, anglicky se dotyčnému materiálu říká latex, dále borovicová míza a vánoční ozdoby, které mohou skrývat prach a roztoče. Zdá se, že řešením není ani umělý stromeček, který odpočíval někde ve skříni celý rok, ten kdo má pylovou alergii by se měl vyhýbat i jemu.

Bez svíček si lze Vánoce jen stěží představit, ale některé parfémované svíčky mohou způsobit vyrážku, bolesti hlavy či nevolnost, dokonce astma. Ředitelka Simmonsová vypravovala v rozhovoru pro BBC, jak nejedna zdravotní sestra v nemocnici státní zdravotní péče po letech nošení gumových rukavic vyvinula přecitlivělost na latex. A například při vypuštění nafukovacích balónků může nastat u některých lidí anafylaktický šok, což je velmi nepříjemná záležitost. A tak spolu s ředitelkou Simmonsovou bych osobně oslavy vítal, ale zajisté se vyplatí obezřetnost, zvláště s těmi balónky.

Markéta Kaclová, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme