Kde bude centrum vědecké spolupráce států Evropské unie?

Ani po několikahodinových nočních debatách se ministři pro vědu a vzdělávání nedohodli na sídle Evropského technologického institutu. Ucházejí se o ně Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko se Slovenskem a Španělsko. Institut má Evropské unii pomoci, aby ve vědě a aplikovaném výzkumu dohnala "vědecké velmoci", jako jsou USA a Japonsko.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie | Foto: europa.eu.int

Současný hlavní souboj o sídlo Evropského technologického institutu se teď podle diplomatických zdrojů odehrává mezi polskou Wroclawí a maďarskou Budapeští. navíc NNěmci by rádi viděli Institut v Jeně. A Španělé by jej chtěli umístit v Katalánsku ve městě San Cugat u Barcelony. Společnou kandidaturu podaly i Vídeň a Bratislava. Slovenská metropole je ale zřejmě už více méně bez šancí. Velká většina zemí včetně Česka podporuje nominaci maďarského hlavního města.

Členové polské delegace už před začátkem schůzky slibovali, že pokud by rozhodnutí o sídle této organizace nemělo být jednomyslné, jednání zablokují. Svůj slib splnili. Ministryně Barbara Kudrycka neměla mandát k tomu, aby ze dne na den vzdala boj Wroclawi o sídlo Institutu. Sídlo Evropského technologického institutu tak budou pravděpodobně vybírat politici až 18. června na summitu Unie.

Podle nepsaných pravidel by měla nová organizace sídlit v některé z 12 zemí, které do Evropské unie přistoupily v letech 2004 a 2007. Zároveň by hostitelská země neměla mít na svém území jinou unijní agenturu. To kalí vyhlídky Poláků - ve Varšavě už sídlí agentura pro kontrolu vnějších hranic Frontex. Budapešť je tedy v této chvíli velkým favoritem.

Pavel Novák, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme