Kde bude Miloševičův hrob?

Srbsko, nebo Rusko? Kde skončí nebožtík jménem Slobodan Miloševič ? Někdejší jugoslávský a srbský prezident zemřel v sobotu na infarkt ve vazební věznici haagského tribunálu pro zločiny spáchané v bývalé Jugoslávii. Pro jeho tělo si dnes do Haagu z Moskvy odjel jeho syn Marko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srbské listy o úmrtí Miloševiče | Zdroj: ČTK

Miloševičova rodina si sice přeje pohřeb v jeho vlasti, ale Marko před odletem do Nizozemska prohlásil, že bude-li Bělehrad klást pohřbu jeho otce překážky jako dosud, požádá o svolení k jeho pochování ruské úřady. Jde hlavně o to, že nad Markem a vdovou po Miloševičovi Mirjanou Markovičovou visí v Srbsku hrozba trestního stíhání a zatčení, když přijedou na smuteční obřad. A co si o místě posledního odpočinku svého bývalého prezidenta myslí sami Srbové?

Nový bělehradský hřbitov zřízený na konci 19.století a možná dokonce Alej zasloužilých občanů, která je jeho součástí - tedy jakýsi srbský Slavín. To by mělo být podle přání Miloševičových příbuzných důstojné místo pro ostatky bývalého prezidenta. Goran Nedžič je kostelníkem ve hřbitovní kapli svatého Nikoly. Ze svého domku vidí na Alej, ve které jsou pohřbení státníci, generálové nebo partyzáni. S tím, aby byl Miloševič mezi nimi nesouhlasí.

"Myslím, že pro to není vhodná doba. Rány z minulosti jsou ještě velmi čerstvé. Jako státník na to má asi právo, ale jako člověk, po tom co udělal, si to myslím nezaslouží. Jistě má ale jinak plné právo spočinout někde jinde v srbské zemi."

Paní Anica si myslí, že by se pro Slobodana Miloševiče mělo najít místo na hlavním bělehradském hřbitově. Byl to přece jen srbský prezident a zaslouží si ležet vedle ostatních. Tak tolerantní jako paní Anica není ovšem paní Ana, která má na místo posledního odpočinku bývalého šéfa Jugoslávie velmi radikální názor.

"Pro něj není potřeba kopat hrob. Bodejž by se mu všechny kosti rozpadly. Zato, že nás dostal, tam kde jsme dnes. Vždyť jsme nejchudší země v Evropě."

Důchodce pan Borislav argumentuje tím, že Miloševič jako bývalý prezident má právo spočinout v Aleji významných osobností. "Ať byl, jaký byl." Pokud se ale jeho rodina rozhodne pochovat svého příbuzného v Moskvě, také to pochopí.

"Na jednu stranu mi to bude líto, ale doufám, že jednou přijde čas, aby se sem jeho prach vrátil. Stejně jako ostatky jiných, které sem dorazily s velkým zpožděním. Jednou se stejně dostane sem, kde je jeho místo," domnívá se pan Borislav.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme