Kde nejlépe zaparkovat ve Splitu?

Aut je čím dál víc. My jsme stále pohodlnější a snažíme se dostat autem všude. Chorvatské pobřeží má tu výhodu, že je autem velmi snadno dosažitelné. Velice jednoduše si tam můžete naladit i české vysílání na frekvencích Radia Rijeka, Split a Dubrovník. Náš zpravodaj na chorvatském pobřeží Pavel Novák poslal pro vás, kteří se na Jadran teprve chystáte, radu, kde zaparkovat, když se vydáte na výlet do Splitu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přístaviště Split-Riva | Foto: Blanka Černá

Chcete-li se vydat za památkami zdejšího kraje, nechte raději auto na okraji historických měst. To platí nejen pro Split. Uvnitř měst se totiž můžete dostat do dlouhých front, a to při 30 stupních a sálajícím Slunci nebude příjemné. Přestože to asi většina turistů ví, střed Splitu je denně zahlcený auty.

"Lidé chtějí dojet až do centra města. To je zvláště teď v sezóně naprosto nemožné. Je tu spousta lidí. Přístav je přeplněný. Nejsou tu jen turisté. I místní lidé se musejí dostat do práce," říká Zoran Radovanič z informačního střediska turistického sdružení města Split.

Pokud nechcete zajet až k hradbám starého Splitu a skončit na parkovišti, kde stojí první hodina parkování 10 kun a ceny se v dalších hodinách zvyšují, dejte na jeho radu.

"Můj návrh je nechat auto o kilometru dál a zbytek cesty se projít nebo dojet do centra autobusem. Ten kilometr ujdete za 10 minut, ale autem to pojedete půl hodiny."

Zoran radí zaparkovat auto u nemocnice kolem čtyřproudé ulice Poljička cesta - to je první tepna vedoucí do centra od magistrály, když jedete od jihu. Kolem nemocnice se dá stát na ulicích a neplatí se nic.

Moje rada je vjet do Splitu druhou tepnou, na kterou narazíte jako na první cestou ze severu. To je ulice Domovinskog rata. Za 3 kuny na hodinu se dá parkovat u křižovatky s ulicí Ivana Gunduliča. Kousek dál vás přikázaný směr svede vlevo a ukazatel řekne, že po 200 metrech je parkoviště.

Je největší před starým městem. Vejde se sem 320 aut. Každá hodina stojí 5 kun a otevřeno je non stop. Nejvíc aut přijíždí podle hlídače a pokladníka pana Tihomira kolem deváté ráno. Místo se tady skoro vždy najde. Skoro nikdo auto nenechá celý den.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme