Kde spočinou ostatky Slobodana Miloševiče?

Zatím stále není jasné, kde spočine tělo zemřelého bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Zemřel v sobotu ve vazební věznici haagského tribunálu pro zločiny spáchané v bývalé Jugoslávii. Příčinou smrti byl podle patologů infarkt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slobodan Miloševič | Foto: AFP

Příbuzní Slobodana Miloševiče se mají dohodnout, kde by ho chtěli pochovat. Jak uvádí náš zvláštní zpravodaj v Bělehradu Pavel Novák, možnost, že to bude přímo v srbské metropoli se zatím jeví jako značně nejistá.

Vedení Srbské socialistické strany požádalo vládu o svolení pohřbít svého někdejšího předsedu v Aleji zasloužilých občanů na novém bělehradském hřbitově. To ale předpokládá, že by vláda povolila účastnit se pohřbu Miloševičovým nejbližším. Tedy vdově Mirjaně Markovičové a synovi Markovi, kteří žijí v exilu v Rusku.

Museli by dostat milost od prezidenta Borise Tadiče, protože v Srbsku jim hrozí zatčení a trestní stíhání pro majetkové delikty. Prezidentská kancelář uvedla, že Boris Tadič o udělení milosti neuvažuje, protože podle něj není žádný důvod k uspořádání státního pohřbu Miloševiče v Bělehradu.

Jako nejpravdopodobnější místo posledního odpočinku jugoslávského exprezidenta se tak jeví Moskva.

Více se dočtete ZDE.

Tisíce obyvatel Bělehradu si o víkendu připomněly i jiného srbského politika. Před 3 lety se stal obětí atentátu tehdejší premiér Zoran Džinžič.

Zcela zaplněný kongresový sál sjezdového centra pojmenovaném podle řeky Sávy vzpomínal na demokratického premiéra, který houževnatě prosazoval myšlenku návratu Srbska do Evropy.

Účastníci shromáždění si připomněli myšlenky zastřeleného premiéra a vyjádřili věrnost jeho ideálům. Předtím se politici i řadoví Bělehraďané poklonili památce Zorana Džinžiče u jeho hrobu a na místě před budovou vlády, kde premiéra smrtící střely odstřelovače před 3 lety připravily o život.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme