Kdo je Američan zadržený v KLDR? Tony Kim učil na škole spjaté s křesťanskými misionáři

KLDR stále nevysvětlila, proč se její bezpečnostní složky v pátek v Pchjongjangu zmocnily amerického učitele. Zveřejnila však jeho jméno. Kdo je Kim Sang-duk alias Tony Kim a kde mizí jeho stopa?

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní jednotky zadržely Tonyho Kima v pátek na letišti v Pchjongjangu (na ilustračním snímku severokorejský voják během vojenské přehlídky na Den slunce, 15. dubna 2017). | Zdroj: Reuters

Jihokorejské tajné služby před několika dny varovaly, že by KLDR mohla začít zatýkat cizince na svém území. Využít by je prý mohla jako rukojmí k nátlaku na Spojené státy, při vyjednávání o dalším vývoji situace na Korejském poloostrově. Zjevně měly pravdu: Severokorejci o víkendu zabránili v odjezdu ze země americkému učiteli Tonymu Kimovi.

Severokorejci si z propagandy balí cigarety, říká uprchlý novinář z KLDR

Číst článek

Padesátiletý vysokoškolský učitel Tony Kim je americký občan korejského původu (jeho korejské jméno zní Kim Sang-duk) a v KLDR strávil přibližně měsíc. Domlouval tam akademickou spolupráci a pomoc mezi univerzitami a podle agentury Jonhap se podílel na humanitární pomoci. Pak se chystal přes Čínu odletět domů do Spojených států. Z mezinárodního letiště v Pchjongjangu nakonec neodletěl a jeho stopa tam mizí.

Severokorejské úřady zatím mlčí, naopak jihokorejští diplomaté uvedli, že již kontaktovali své informátory na Severu a snaží se zjistit, co se Tonymu Kimovi vlastně stalo. Nicméně zatím o jeho osudu víme jen velmi málo.

Misionář?

BBC v pondělí informovala, že Kim působil na Pchjongjangské univerzitě vědy a technologie (Pyongyang University of Science and Technology, PUST). Anglický název univerzity není náhoda: jedná se o mezinárodně sponzorovanou instituci, na níž studují synové severokorejských privilegovaných vrstev a kde vyučují zahraniční pedagogové.

PUST je mladší odnoží Yanbian University of Science and Technology (YUST), která sídlí v severočínském Jen-pienu a která údajně byla domovským působištěm Tonyho Kima. Město leží v autonomní korejské prefektuře provincie Ťi-lin; téměř třetinu obyvatel prefektury tvoří čínští Korejci.

O obou univerzitách je nutné vědět jednu zásadní věc: řídí je křesťanští misionáři a finance na jejich provoz pocházejí od veřejných i soukromých křesťanských sponzorů. Jakákoli evangelizační činnost je přitom v KLDR přísně zakázána a trestána – jak už dokázaly případy v minulosti zadržených cizinců včetně Američanů. (Provoz PUST podrobně popsala korejsko-americká autorka Suki Kim, která na univerzitě učila v roce 2011 – pozn. red.)

Dosud však neznáme ani důvod, proč Severokorejci Tonyho Kima zadrželi, natož jestli to souviselo s jeho činností na PUST. Samotná univerzita jakoukoli souvislost v prohlášení pro BBC rezolutně popřela. Reuters citovala jejího ředitele Pak Čchan-moa, podle něhož byl Tony Kim „zapojený do nějakých aktivit mimo PUST, třeba pomoc sirotčinci."

Nebezpečí pro cizince v KLDR?

Hrozí po zadržení Tonyho Kima cizincům na půdě KLDR zvýšené riziko? Hodně záleží na tom, jaký pas má ten který návštěvník v ruce. USA, Jižní Korea a Japonsko jsou země, které Kim Čong-unův režim prohlašuje za úhlavní nepřátele, proto občanům těchto zemí jisté nebezpečí hrozí – zejména pokud jsou korejského původu. Ostatní cizinci pod takovým drobnohledem nejsou.

Od roku 2009 KLDR na svém území zadržela celkem deset občanů Spojených států. Většinu z nich posléze propustila (viz asi nejznámější kauza Kennetha Bae), ale ne všechny: v Severní Koreji jsou nyní po soudu uvězněni a svůj trest si odpykávají dva Američané.

Prvním z nich je 62letý podnikatel Kim Dong Chul, jehož severokorejská justice loni v dubnu odsoudila k 10 letům těžké práce za údajnou špionáž a podvracení státu. Ještě tvrdší trest, 15 let v pracovním táboře, dostal 22letý student Otto Warmbier. Toho severokorejské bezpečnostní složky zadržely poté, co odcizil propagandistický plakát, který si prý chtěl odvézt jako suvenýr.

 

Magdalena Slezáková, David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme