Kdo je Kaddáfí? Výstřední populista a podporovatel terorismu

Vláda Muammara Kaddáfího nad Libyí se po 42 letech uzavřela. Svržený diktátor sice prohlašuje, že neustane v boji až do konečného vítězství, vývoj posledních dnů tomu však vůbec nenahrává. Libyjský plukovník se do čela země dostal vojenským převratem už v roce 1969 a byl nejdéle vládnoucím mužem Afriky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muammar Kaddáfí vládne Libyi od roku 1969

Muammar Kaddáfí vládne Libyi od roku 1969 | Zdroj: ČTK

Jak se mohl u moci udržet tak dlouho? Kaddáfí především dokázal jít s duchem doby a prosazoval názory, které byly v daném období populární. Byl třeba velkým bojovníkem za jednotu Arabů – chtěl spojit Egypt, Libyi a Sýrii do jedné panarabské země.

Je znám i plamennými projevy proti Izraeli a Spojeným státům. Svými radikálními názory se dokázal vlichotit takzvané „arabské ulici“, chudším Arabům, kteří jsou velmi protiizraelsky a protiamericky zaměření.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstředním diktátorovi Muammaru Kaddáfím hovořil v Ranním Radiožurnálu Ondřej Houska

Od toho už byl jen krůček k otevřené podpoře terorismu. Libye v 80. letech financovala teroristy a libyjští agenti v roce 1988 vyhodili do povětří civilní letoun nad britským Lockerbie, v němž zahynuly stovky lidí.

Kaddáfí však dokázal jít s duchem doby i v opačném směru. Když Američané svrhli v roce 2003 iráckého diktátora Saddáma Husajna, jen několik dní poté se Kaddáfí vzdal programu výroby zbraní hromadného ničení a podpory terorismu. Za to si vysloužil vřelou pochvalu i od tehdejší americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové.

Africká Coca Cola

Kaddáfí měl dlouho „politický čich“ a byl také králem populismu. Mezi jeho nejbizarnější projevy patří ten, v němž označuje nápoje Coca Cola a Pepsi za africký vynález, který jim Američané ukradli. Podobnými výstřelky si však zajišťoval popularitu mezi obyčejnými lidmi.

Diktátor byl pověstný i svým výstředním chováním. Zahraniční návštěvy přijímal v beduínském stanu, v němž na zahraničních cestách sám spal. Často také nosil oděv posetý výšivkami ve tvaru afrického kontinentu. To vše bylo činěno na efekt, ve snaze odlišit se.

Muammar Kaddáfí burcuje své stoupence (2. 3. 2011) | Foto: ČTK

Jindy zase o prezidentu Baracku Obamovi prohlásil, že je muslim, což jinak tvrdí snad jen americká krajní pravice a vicekancléř prezidenta Václava Klause. Kaddáfí také požadoval po Evropě několik miliard dolarů, jinak hrozil, že Libye zaplaví Evropu ilegálními imigranty.

Všechny výstřelky však libyjskému podivínovi dlouho zajišťovaly popularitu a držely jej 42 let u moci. S tím je teď už nejspíš definitivně konec.

Ondřej Houska, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme