Kdo je propuštěný Polák? Misionář, který se vydal obracet muslimy na křesťanství

Česká diplomacie dokázala v Sýrii vyjednat propuštění polského občana. Čtyřiapadesátiletý Leszek Panek byl včera v Bejrútu předán polské straně. Nezvěstný byl od 10. prosince 2015. Poláka si po předchozí domluvě převzala v Sýrii česká velvyslankyně Eva Filipi. Jak řekl Právu šéf hradního zahraničního odboru Hynek Kmoníček, za propuštění Poláka prý nikdo nikomu nezaplatil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leszek Panek (s berlemi) na polském velvyslanectví v Bejrútu. Vlevo česká ambasadorka v Libanonu Michaela Froňková, vpravo velvyslankyně ČR v Sýrii Eva Filipi, ředitel zahraničního odboru na Hradě Hynek Kmoníček a polský velvyslanec Wojciech Božek.

Leszek Panek (s berlemi) na polském velvyslanectví v Bejrútu. Vlevo česká ambasadorka v Libanonu Michaela Froňková, vpravo velvyslankyně ČR v Sýrii Eva Filipi, ředitel zahraničního odboru na Hradě Hynek Kmoníček a polský velvyslanec Wojciech Božek. | Foto: Archiv Hynka Kmoníčka

Čtyřiapadesátiletý Leszek Panek pochází z Vratislavi a ve městě je známou postavou. Po ulicích dříve jezdíval v pozlaceném autě polepeném podobiznou Panny Marie a z amplionu na střeše varoval před nadcházející jadernou apokalypsou.

Do Sýrie se vydal na přelomu let 2015 a 2016, aby obracel muslimy na křesťanství. Podle dostupných informací jel do Sýrie přes Francii a Španělsko. Tato fakta svědčí o tom, že se s velkou pravděpodobností jedná o člověka s velkým křesťanským přesvědčením, který se v zemi jako Sýrie vystavil velkému nebezpečí. Dostal se tam také do konfliktu se syrskými úřady.

Úspěch českých diplomatů. Pomohli Polákovi, který byl zřejmě přes rok v syrském vězení

Číst článek

Podle polských médií při zatýkání Panek sáhnul do kapsy pro doklady, syrští vojáci se ale lekli a v domnění, že na ně Polák chce vytáhnout zbraň, jej střelili do nohy. Podle všeho je ale ve velmi dobrém stavu.

„Polská média nejprve pouze citovala agenturu Reuters, která ale čerpala informace pouze z Hradu. Pak se ale ke zprávě vyjádřil i ministr zahraničí Witold Waszczykowski a začalo se o události více mluvit. Leszek Panek byl každopádně velkou událostí,“ varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

Proč Polsko potřebovalo pomoc české diplomacie? Nemá totiž v Damašku diplomatické zastoupení. Česká republika je jedinou zemí Evropské unie, která v Damašku nechala velvyslanectví poté, co na místě začaly před několika lety nepokoje.

A protože Polsko nemá na místě žádné zastoupení, požádalo o pomoc českou diplomacii. Za pomoc ji oficiálně poděkovalo. Polský ministr zahraničí potvrdil, že propuštěný Polák je na polském velvyslanectví v Bejrútu a v příštích dnech se má vrátit do Polska.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme