Kdo je záhadný klavírista?

Začátkem dubna anglická policie u přístavního města Sheerness objevila muže, který od té doby nepromluvil. Je o něm pouze známo, že je hudebně nadaný. Zveřejněné informace pročetl náš spolupracovník ve Spojeném království Milan Kocourek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tajemný pianista | Foto: ČTK/AP

Když byl neznámý muž objeven v ulici na mořském pobřeží, měl na sobě promočený tmavý oblek a kravatu. Jeden z místních občanů novinářům řekl, že podél pobřeží plují zaoceánské kontejnerové lodi směřující do přístavu Sheerness, a tak dotyčný muž, jehož věk se odhaduje mezi dvaceti a třiceti lety, mohl spadnout přes palubu a vyděšený pak doplaval na souš.

Jisté je, že od 7. dubna, kdy se objevil, nepromluvil ani slovo. Moje kolínská babička blahé paměti by možná poznamenala - "No co, dělá si z lidu blázny!". Ale není to tak jednoduché.

Policie se případem nezabývá, protože pokud je jí známo, nedošlo k žádnému trestnému činu. A tak se o nalezence starají v psychiatrické léčebně nemocnice v Dartfordu. Sociální pracovník Michael Camp, který s ním je prakticky neustále, řekl, že mu nabídl tužku, aby se podepsal, ale on místo toho nakreslil piano. A tak mu říkají Piano man, muž od piana.

Piano nejen nakreslil, když ho dovedli ke klavíru v nemocniční kapli, zasedl k tomu nástroji a hrál čtyři hodiny jako virtuóz - nemocniční kaplan poznal například náměty z Čajkovského Labutího jezera a jednu sborovou skladbu od Beatles. Muž hrál do vyčerpání asi čtyři hodiny, než klesl na lůžko. Od té doby však nehrál, i když klavír má ve své místnosti.

kresba vytvořená "mužem od piana" | Foto: ČTK/AP

Momentálně jsou obesílány orchestry po celém světě s jeho fotografií ve snaze zjistit, zda někde není postrádán. Na stálou linku pro pohřešované osoby zatelefonovalo kolem sto šedesáti občanů s informacemi, které však zatím nevysvětlily, kdo záhadný muž je.

V pátrání nepomohla skutečnost, že z obleku, v němž byl na pobřeží objeven, byly odpárány veškeré štítky výrobců, zřejmě záměrně. Když byl vyzván, aby nakreslil vlajku země, odkud pochází, načrtl vlajku s křížem, podobnou vlajce Švédska. Podle jiné teorie je to hudebník odněkud z východní Evropy. Pátrání pokračuje.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme