Kdo chce nahradit Kisku? Občanské aktivistky, kandidát s motýlkem i fanoušci Tisova Slovenska

Postoupí do druhého kola slovenských prezidentských voleb občanská aktivistka a právnička Zuzana Čaputová společně s politikem vládnoucí strany SMER expremiéra Roberta Fica a místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem? Nebo s proruskými názory uspěje soudce nejvyššího soudu Štefan Harabin? Mezi 13 kandidáty na nového slovenského prezidenta je i extremista tesknící po kladech Tisova slovenského štátu, konzervativci a „poslední křižák“ či kandidátka skládající muzikály o odpadech. Server iROZHLAS.cz přináší přehled všech možných nástupců Andreje Kisky.

Bratislava

Koláž: Filip Harzer

Čtrnáct dní dělí podle zákona první kolo slovenských prezidentských voleb od posledních zveřejněných předvolebních průzkumů. V nich se Zuzana Čaputová vyhoupla k podpoře 44 a 53 procent. Jejím hlavním konkurentem má být původní favorit Maroš Šefčovič, který se má o druhé místo utkat s kontroverzním Štefanem Harabinem.

Během čtrnáctidenního moratoria a ostrého závěru kampaně se ale mohly preference voličů změnit a výsledky sobotního prvního kola tak mohou překvapit. Kdo další v prezidentských volbách kandiduje?

Dílčí výsledky prvního kola voleb bude Slovenský statistický úřad zveřejňovat po uzavření volebních místností po 22. hodině. Definitivní výsledky hlasování statistici zveřejní patrně v průběhu neděle po jejich schválení státní komisí pro volby.

Podle volební komise by už v prvním kole byl zvolen prezidentem nejúspěšnější kandidát jen v případě, že by získal více než polovinu hlasů z celkového počtu registrovaných voličů. To se i s ohledem na volební účast neočekává. Slováci v zahraničí nemohou prezidenta volit na ambasádách ani se do voleb zapojit korespondenčně.

Filip Harzer a Michal Zlatkovský