Kdo může za smrt 11 dětí? ‚Šlo o naváděnou munici, tu Palestinci nemají,‘ shodují se experti

Za smrt jedenácti palestinských dětí v táboře Maghází v Pásmu Gazy s velkou pravděpodobností může přesně naváděná izraelská střela. Podle americké televize CNN se na tom nezávisle na sobě shodli tři experti, kteří si prohlédli nejen fotky z místa útoku, ale také trosky použité munice. Izraelská armáda odpovědnost odmítá.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za smrt jedenácti palestinských dětí v táboře Maghází s velkou pravděpodobností může přesně naváděná izraelská střela

Za smrt jedenácti palestinských dětí v táboře Maghází s velkou pravděpodobností může přesně naváděná izraelská střela | Zdroj: Profimedia

„Určitě se jedná o lehkou střelu vypálenou dronem,“ řekl Chris Cobb-Smith, bývalý důstojník britské armády a expert na zbraně. Ten je jedním ze tří odborníků, které televize CNN oslovila.

Každý z nich zkoumal fotografie a videa z místa útoku v palestinském utečeneckém táboře Maghází, ke kterému došlo 16. dubna. Pořídil je nezávislý novinář pracující pro CNN a zachycují malý kráter a okolní budovy poseté drobnými dírami. Ty podle expertů svědčí o fragmentaci způsobené sofistikovanou střelou.

Američtí studenti proti Izraeli. Vadí jim válka a disproporční utrpení Palestinců, uvádí novinářka

Číst článek

Strýc jednoho z dětí, které v době útoku hrály stolní fotbálek, také shromáždil úlomky použité munice včetně něčeho, co vypadá jako část obvodové desky.

Právě tento nález podle bývalého britského důstojníka a experta na drony Chrise Lincoln-Jonese dokazuje použití sofistikované munice. Například v dělostřeleckých granátech je podle něj minimum elektroniky.

Jeho názor potvrzuje i N.R. Jenzen-Jones, specialista na munici a ředitel výzkumné společnosti Armament Research Services. Podle něj trosky „silně naznačují řízenou munici, s největší pravděpodobností řízenou střelu nebo vyčkávací munici“. O jakou šlo konkrétně, nedokázal určit.

U nemocnic v Pásmu Gazy našli 400 těl v masových hrobech. Palestinci viní Izraelce, ti to odmítají

Číst článek

Podle Cobb-Smithe, který má zkušenosti s identifikováním munice používané Izraelem v Gaze, není pochyb o tom, že útočil Izrael, protože Palestinci „nemají ve svém arsenálu nic tak sofistikovaného“.

CNN se na okolnosti útoku ptala přímo izraelské armády. 18. dubna uvedla, že zasáhla teroristický cíl v táboře Maghází, ale odmítla poskytnout další podrobnosti.

O dva týdny později tvrdila, že o útoku 16. dubna v 15.40 nemají žádný záznam. „Dotyčný úder byl proveden v jiném čase, než bylo popsáno v dotazu, a byl schválen na základě přesných zpravodajských údajů,“ reagovala armáda. Přesný čas útoku ale potvrzují dvě na sobě nezávisle pořízená videa a jejich metadata. Místní palestinští novináři navíc tvrdí, že v tento den šlo o jediný nálet v táboře.

Izraelská armáda pak odmítla poskytnout jakékoliv důkazy o svých tvrzeních a nechce sdělit ani informace o cíli nebo o tom, jestli při útoku zemřeli nějací ozbrojenci.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme