Kdo najel do davu v Charlottesvillu? Uctívač Hitlera, od něhož se další extremisté distancovali

Podle rodiny jde o tichého mladíka, který většinu času hraje videohry nebo pracuje v supermarketu. V sobotu se ale 20letý James Alex Fields mladší vydal do virginského Charlottesvillu, kam jel na demonstraci pravicových extremistů a kde později najel do jejich odpůrců. Sympatie s nacismem dával najevo už od puberty, alespoň to tvrdí jeho učitelé. Jeho matka ale údajně o ničem nevěděla.

Tento článek je více než rok starý.

Charlottesville Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

James Alex Fields mladší na demonstraci pravicových extremistů v Charlottesvillu.

James Alex Fields mladší na demonstraci pravicových extremistů v Charlottesvillu. | Zdroj: Reuters

Mladíkova matka Samantha Bloomová v rozhovoru pro agenturu AP uvedla, že neměla tušení, že syn jede na akci pravicových extremistů. „Nerozuměla jsem tomu, o čem to mělo být. Nevěděla jsem, že jde o rasisty. Měla jsem za to, že jde o něco s Trumpem a ten není rasista,“ popsala pro server The Blade.

Trump pod palbou kritiky. Měl jasně odsoudit bělošské nacionalisty ve Virginii, zní i od republikánů

Číst článek

Politiku se synem údajně moc neprobírala, žádné extrémní názory podle ní ale nikdy nevyjadřoval. Spolužáci a učitelé ze střední však tvrdí opak. Podle nich dával najevo sympatie s nacisty už v pubertě.

„Často vykřikoval obscénnosti, ať už šlo o Hitlera nebo rasové urážky,“ popsala v mailu pro deník The New York Times žena, která s ním chodila do školy a přála si zůstat v anonymitě ze strachu o svou bezpečnost.

Zájem o nacismus na 'jiném levelu'

Když nastoupil Fields mladší na střední školu, napsal referát o nacistické armádě během druhé světové války, na který jeden z jeho učitelů vzpomíná jako na text „odpovídající uvažování neonacistických hnutí“.

James Alex Fields mladší na demonstraci pravicových extremistů v Charlottesvillu. | Zdroj: Reuters

„Hodně kluků se zajímá o Německo a nacismus, protože je zajímá druhá světová válka,“ popsal učitel historie Derek Weimar pro The Cincinnati Enquirer. „James to ale posunul na úplně jiný level.“

„Bylo evidentní, že má tuhle fascinaci nacismem a uctívá Adolfa Hitlera. Měl názory bílých šovinistů, opravdu těm věcem věřil,“ řekl pro Washington Post.  

Krátce po maturitě se Fields přihlásil do armády, vojenské záznamy ale ukazují, že jeho služba trvala pouze necelé čtyři měsíce. Mluvčí americké armády Jennifer Johnsonová deníku The New York Times sdělila, že byl ze služby propuštěn kvůli nesplnění požadavků tréninku.

‚Falešné pojetí rovnosti‘

Není zcela zřejmé, odkud Fieldsův zájem o nacistickou ideologii pramení. Podle amerických médií jsou ale sympatie zřejmé už jen z obsahu jeho účtů na sociálních sítích, kde sdílel symboly spojované s krajní pravicí.

Shromáždění v Charlottesvillu

Stovky pravicových extremistů demonstrovaly kvůli sporům o vlajku s konfederačním křížem, která je označovaná za symbol rasismu a otrokářství. Extremisté také protestovali proti odstranění sochy konfederačního generála Roberta Leeho z místního parku. S odpůrci na sebe křičeli, házeli lahve s vodou a stříkali z pepřových sprejů.

V autě se v sobotu vydal z ohijského Toleda do virginského Charlottesvillu. Tam se postavil vedle mužů spojovaných se skupinou Vanguard America, jejíž manifesto například říká, že „se vláda založená na přirozeném právu nesmí zabývat falešným pojetím rovnosti“.

O pár hodin později vjel do davu lidí, kteří protestovali proti shromáždění pravicových extremistů. Zabil jednu ženu a 19 dalších lidí zranil. V pondělí poprvé stane před soudem. Zatím čelí obvinění z vraždy druhého stupně, úmyslného ublížení na zdraví a ujetí z místa smrtelné nehody, uvádí agentura Reuters. 

Vyšetřovatelé FBI ale mohou rozhodnout o překvalifikování jeho činu na terorismus, za což by mu hrozil mnohem vyšší trest.

Skupina Vanguard America se od útočníka brzy po útoku distancovala a odmítla, že by byl jejím členem. „Řidič vozidla, které najelo do protestujících, nebyl v žádném případě členem Vanguard America,“ napsala v prohlášení na twitteru.

„Všichni naši členové byli v době incidentu už bezpečně evakuování. Štíty ani bílá košile neznamenají členství, trička jsme rozdávali zdarma všem zúčastněným,“ pokračuje zpráva.

Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme