Kdo nezaplatí církevní daň, přestane být podle německých biskupů katolíkem

Nikdo nemůže částečně opustit církev. Tímto argumentem zdůvodnili němečtí katoličtí biskupové svůj výnos, podle kterého ztrácí ti, kteří neplatí speciální církevní daň, nárok na svátosti oltářní, katolický pohřeb nebo třeba na práci v církevní škole.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Šebek

Jaroslav Šebek | Foto: Vendula Kosíková

V Německu platí registrovaní věřící 8 procent z roční daně z příjmu. Teď ale biskupové říkají, že kdo tuhle daň nezaplatí, přestane být katolíkem.

Podle církevního historika Jaroslava Šebka jde o peníze a také o snahu zabránit „erozi“ vystupování z římskokatolických řad.

„Hlavně v Německu a v Rakousku, kde v podstatě ona církevní daň je do jisté míry také určitou příslušností k církvi, tak přestat platit znamená opustit církevní řady, často i na protest proti tomu, jak současná církev vypadá,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Církevní historik Jaroslav Šebek mluví o církevní dani v Ozvěnách dne na Radiožurnálu

Opatření označil za zoufalé gesto svědčící o tom, že katolická církev je v krizi a jen obtížně hledá cestu ven. Aféry a skandály podle jeho slov znamenaly mimo jiné i oslabení církevních rozpočtů.

„Církev by měla být daleko ofenzivnější v tom, jak reagovat na současné problémy světa, aby se ona neutápěla pouze v těch svých problémech, které často ani nejsou srozumitelné pro okolní společnost,“ řekl Jaroslav Šebek.

Z ideje evropského sjednocování se podle něj vytratily ideje a vize, a římskokatolická církev by podle jeho názoru mohla být jedna z těch, které by tyto vize formulovaly.

Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme