Kdo opisuje, nemá v politice co dělat. Alespoň v Německu

Plagiátorské aféry se s různou pravidelností objevují v německých médiích od začátku letošního roku. Tehdy se objevily pochybnosti o pravosti doktorské práce Karla Theodora zu Gutteberga. Tehdy byl ještě ministrem obrany a politickou hvězdou křesťanských demokratů, které se předpovídala velká budoucnost. Podle zákulisní šuškandy ho dokonce viděli jako budoucího německého kancléře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg | Zdroj: Reuters

Jenže zu Guttenberg svoji disertaci (doktorskou práci) zčásti opsal, necitoval zdroje, a to je vážné porušení vědecké etiky a také autorských práv. A za něco takového se v Německu v politice zpravidla končí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Polák ze zahraničníé redakce mluví o tom, jak se německým politikům nevyplácí opisování v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Je zajímavé, že zu Guttenberg proplouval všemožnými skandály a aférami vždycky bez úhony, a byly to docela závažné skandály. Vaz mu nakonec zlomilo až „hloupé“ opisování.

Pokud připomeneme české reálie, Plzeňská univerzita odebrala vysokoškolské diplomy dalším čtyřem studentům, kteří vystudovali pětileté obory v rekordně rychlých časech. Nicméně zde je velký rozdíl. Zu Guttenberg se k vysokoškolskému titulu nedostal během dvou, dvou a půl měsíců, jak tomu bylo na plzeňských právech. On prostě napsal svou disertaci v rozporu s etickým a vědeckým kodexem.

Další provinilci

Úplně stejně je na tom Silvana Koch-Mehrinová, poslankyně Evropského parlamentu za Svobodné demokraty. Ta si také do své disertace zkopírovala texty z jiných publikací, neuvedla zdroj a po několika týdnech vymlouvání se včera rozhodla rezignovat na všechny svoje politické funkce.

Tím pádem rezignovala i na svou politickou kariéru, která byla velmi slibná, stejně jako v případě zu Guttenberga, kterého německá média zlomyslně přezdívala jako Karl Theodor zu Googleberg.

Média mají na mušce dalšího viníka – Veronicu Sassovou, dceru Edmunda Stoibera, což je bývalý bavorský ministerský předseda. Univerzita v Kostnici ji obvinila z plagiátorství. Veronica Sassová se ještě brání právníky, ale v případě plagiátorství to většinou nepomáhá, protože důkazy jsou jasně na stole.

Pavel Polák, Petr Král, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme