Kdo stojí za sestřelením MH17? Ruský generál Nikolaj Tkačov, tvrdí investigativní skupina Bellingcat

Nezávislá investigativní skupina Bellingcat tvrdí, že identifikovala člověka, který měl sehrát klíčovou roli při katastrofě letu MH17. Ta si v červenci 2014 vyžádala nad východní Ukrajinou bezmála 300 mrtvých. Z odposlechů tehdejších telefonních rozhovorů podle Bellingcatu vyplynulo, že dotyčným je penzionovaný generál Nikolaj Tkačov, který působí jako inspektor centrálního vojenského okruhu ruské armády.

Londýn/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přesná role Tkačova, který v odposleších figuruje jako „Delfín“, podle skupiny Bellingcat není jasná.

O „Delfína“ se údajně zajímá mezinárodní vyšetřovací skupina, která má nahrávky telefonátů k dispozici a požádala o pomoc s identifikací hovořících osob. Hlasová analýza provedená v USA a Litvě podle Bellingcat „s vysokou pravděpodobností“ ukázala, že jde o Tkačova. Ten popírá, že by v kritické době na východě Ukrajiny pobýval.

Vyšetřování tragédie MH17: boeing sestřelila raketa BUK. Přivezena z Ruska, vypálena z území separatistů

Číst článek

Ke zkáze dopravního letounu Boeingu 777 společnosti Malaysia Airlines došlo na trase z Amsterodamu do Kuala Lumpuru. Podle vyšetřovatelů stroj zničila raketa země - vzduch odpálená z území, které mají pod kontrolou proruští separatisté.

Povstalci jakýkoli podíl na tragédii popírají, tvrzení vyšetřovací skupiny se snaží vyvrátit i Moskva.

Veterán z Čečenska

Podle ruských a ukrajinských médií řídil Tkačov boj povstalců z města Krasnodon v Luhanské oblasti. Informaci potvrdil i bývalý „ministr obrany“ doněckých povstalců Igor Strelkov-Girkin.

Tkačov získal zásluhy v čečenských válkách, které vedla Moskva proti severokavkazským vzbouřencům, demobilizován byl v roce 2010. V letech 2011 až 2012 působil jako hlavní vojenský poradce režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

V rozhovoru s investigativním časopisem The Insider generálplukovník Tkačov tvrdí, že po návratu ze Sýrie se stal hlavním inspektorem centrálního vojenského okruhu ruské armády. Od roku 2012 se údajně z Ruska nevzdálil a na Ukrajině v roce 2014 nebyl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme