Kdo vyhraje americké volby? Profesor, který se ve volební předpovědi už 30 let nezmýlil, sází na Trumpa

Americký profesor Allan Lichtman předpovídá výsledky amerických prezidentských voleb už od roku 1984. Jeho předpovědi jsou založené na důmyslném systému třinácti tvrzení „pravda/lež.“ Podle Lichtmana se tentokrát jednalo o zvlášť těžký oříšek, šlo prý o nejtěsnější předpověď, kterou kdy vydal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump | Foto: Evan Vucci | Zdroj: ČTK

V rozhovoru pro Washington Post profesor vysvětlil, že jsou jeho predikce založené na systému pravdivých, či lživých tvrzení.

Celkem třináct výroků se věnuje tématům ekonomiky, sociálních nepokojů nebo skandálů spojených s vládnoucí politickou stranou. Hlubší teorii Lichtman popsal v knize “Predicting the Next President: The Keys to the White House 2016”.

Allan Jay Lichtman se narodil v roce 1947 v Brownsville poblíž Brooklynu. V roce 1973 získal doktorát z historie na Harvardské univerzitě. V ten samý rok začal učit na Americké univerzitě ve Washingtonu D.C., kde v roce 1993 obdržel titul profesora. Za svou kariéru získal mnoho ocenění jako například „Význačný profesor historie“ z roku 2011. Je autorem a spoluautorem více než devíti knih a stovky článků.

„Je to systém založený na historii. Odvodil jsem ho díky analýze všech amerických voleb od roku 1860 do roku 1980. Od té doby jsem systém už osmkrát úspěšně použil pro predikci amerických prezidentských voleb od roku 1984 do 2012,“ popisuje Lichtman.

Klíče jsou formulovány tak, aby odrážely fakt, že volby jsou především souzeny podle výkonu strany, která ovládá Bílý dům.

„Odpověď „pravda“ vždy podporuje znovuzvolení strany dosavadního prezidenta, v tomto případě Demokratů. Pokud je šest a více tvrzení ze třinácti označeno za „lež“, tato stranu ztrácí podporu i vyhlídky na další čtyři roky u moci,“ vysvětluje americký profesor.

Trump zneužil peníze vlastní nadace pro svůj byznys, píše Washington Post. Koupil i portrét sebe sama

Číst článek

Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme