Kdo zabíjel v Berlíně? Zadržený Pákistánec vinu popřel, nebezpečný útočník možná stále uniká

Třiadvacetiletý žadatel o azyl z Pákistánu, jehož policisté podezřívali z pondělního atentátu v Berlíně, je zřejmě nevinný. Zadržený mladík jakýkoli podíl na útoku odmítl, což potvrdili i vyšetřovatelé. Muže policie v úterý večer propustila. Podle německého státního zástupce Petera Franka se "musíme smířit s tím, že zadržený možná není pachatelem nebo nepatří ke skupině pachatelů", Frank však zdůraznil, že vyšetřování ještě není u konce. Pákistánci tak stále hrozí vazba.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pieta na vánočních trzích v Berlíně | Zdroj: Reuters

Řidič kamionu, který se v pondělí večer vřítil do davu na vánočním trhu v Berlíně, zabil 11 lidí a dalších 45 zranil, po činu vyběhl z kabiny vozidla a dal se na útěk. Z místa činu utíkal také podezřelý muž, jehož policie krátce poté zadržela uprostřed přilehlého parku Tiergarten. Významnou roli přitom sehrál jeden z očitých svědků, který za mužem vyběhl a sledoval ho do potemnělého parku, přičemž telefonicky navigoval policisty. Podle policejního mluvčího tak projevil pozoruhodnou statečnost.

ONLINE: Nejsme si jisti, že máme správného muže, připouští policie. Útočník může být na útěku

Číst článek

Jenže zadržený muž veškerý podíl na útoku odmítl, a jak v úterý odpoledne oznámil náčelník berlínské policie Klaus Kandt, není jasné, zda kamion skutečně řídil. "Dočasně zatčený podezřelý vinu popírá. Proto jsme obzvášť na pozoru. Prosím, buďte také na pozoru," uvedla policie na Twitteru. V úterý večer muže propustila.

'Máme špatného muže'

Přímočařejší informaci přinesl Die Welt. "Máme špatného muže. A proto i novou situaci. Skutečný pachatel je stále ozbrojen, na svobodě a může znovu škodit," citoval deník policejního náčelníka.

"Musíme se smířit s myšlenkou, že zadržený (muž) možná není pachatelem nebo nepatří ke skupině pachatelů," potvrdil pochybnosti německý státní zástupce Peter Frank. Na úterní tiskové konferenci zároveň zdůraznil, že vyšetřovatelé zatím vyhodnocují důkazy a svědectví. Nicméně útok má podle něj teroristické pozadí, čemuž nasvědčují jak vzorec z červencového atentátu v Nice, tak prominentní cíl vánočního trhu - případný islamistický charakter útoku se však zatím neprokázal.

Zadržený žádal o azyl

Zadržený je 23letý muž původem z Pákistánu, který měl od letošního června dočasné povolení k pobytu v Německu, napsala Die Welt s odvoláním na policejní zprávu. Jeho plné jméno nebylo zveřejněno, německá média o něm píší jako o Navedovi B.

"V nás žiješ dál." Svíčky u místa atentátu. | Foto: Reuters

Německý ministr vnitra Thomas de Maizière na dřívější tiskové konferenci upřesnil, že zadržený Pákistánec byl v Německu od 31. prosince 2015. Potvrdil také, že v zemi žádal o azyl. "(Dotyčná) osoba byla zaregistrována a poté se v únoru objevila v Berlíně a došlo k několika pokusům získat azyl. Dotyčný se několikrát nedostavil a poté jsme neměli tlumočníky, proto nemohlo být rozhodnuto o konečném právním stavu," uvedl ministr.

Stejně tak potvrdil, že německé zpravodajské složky nevedly zadrženého jako teroristickou hrozbu. K atentátu se zatím nepřihlásila žádná organizace, odpověděl de Maziere na otázku, za vyšetřovatelé stále vycházejí z předpokladu jednoho útočníka. "Máme nepřímé náznaky a určitá prohlášení, jež však nejsou oficiální," uvedl de Maizière.

'Byl to dobrý člověk,' říkají kolegové mrtvého polského řidiče. Do Berlína přijel o den dřív

Číst článek

Ministr také řekl, že vyšetřovatelé stále pátrají po střelné zbrani útočníka, o níž předpokládají, že jí byl zastřelen řidičův polský spolujezdec. Ten se podle všeho na atentátu nepodílel a stal se jednou z jeho obětí - podle dosavadních poznatků kamion řídil, než se vozidla zmocnil atentátník. Zda se jednalo o únos, však zatím není zcela jasné.

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme