V Manchesteru zabíjel 22letý Salman Abedi, bezpečnostní složky ho měly v hledáčku

Pachatelem teroristického útoku v Manchesteru je 22letý Brit Salman Abedi, oznámila britská policie. Zároveň se snaží zjistit, jestli konal samostatně, nebo byl součástí širší teroristické sítě. Atentátník podomácky vyrobenou bombou zabil nejméně 22 lidí včetně dětí, další desítky obětí utrpěly zranění.

Manchester (Aktualizováno: 19:09 23. 5. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisíce lidí na vigilii v centru Manchesteru.

Tisíce lidí na vigilii v centru Manchesteru. | Zdroj: Reuters

Totožnost útočníka zveřejnila v úterý odpoledne SEČ americká stanice CBS News. S odvoláním na své zdroje uvedla, že pachatelem nejhoršího teroristického útoku v severní Anglii je 22letý Salman Abedi, jehož britské bezpečnostní složky vedly v záznamech. 

Stejnou informaci následně přinesly agentury AP a Reuters s odvoláním na americké úřední zdroje. Již dříve informoval na twitteru zpravodaj BBC, že pachatel byl Brit nebo původem z Británie. Informaci už potvrdila i britská policie.

Na twitteru se také objevila dosud nepotvrzená informace, že rodiče údajného atentátníka pocházejí z Libye a Velká Británie jim v roce 1994 udělila azyl. Podle agentury AP úřední záznamy ukazují, že Abedi byl přihlášen k pobytu v manchesterském domě, ve kterém provedlo policejní komando v úterý zásah. Podle místního volebního seznamu Abedi bydlel ve čtvrti Fallowfield na jihu města, kde policie provedla kontrolovanou explozi.

Podle BBC měl Abedi nejméně tři sourozence: staršího bratra, který se narodil v Londýně, a mladšího bratra a sestru, kteří se narodili v Manchesteru. Rodina, která údajně pochází z Libye, bydlela na různých adresách v Manchesteru.

Z dílny Islámského státu? 

Vyšetřovatelé stále pátrají, zda zabíjel takzvaný osamělý vlk, nebo jestli pachatel svůj čin koordinoval s větší teroristickou buňkou, případně širší organizací.

Nedlouho po úterním poledni se k atentátu přihlásilo teroristické hnutí Islámský stát (IS), a to prostřednictvím svých kanálů na komunikační síti Telegram. Stručné prohlášení uvedlo, že "vojákovi chalífátu se podařilo rozmístit (výbušná) zařízení mezi shromáždění křižáků v Manchesteru a odpálit je." 

Na místě je však připomenout, že tato džihádistická síť využívá teroristické útoky na Západě pro svou propagandu a že přímé vazby mezi ní a atentátníkem z Manchesteru nebyly zatím odhaleny.

Obdobný scénář se odehrál i letos v březnu, kdy v londýnském Westminsteru zabíjel 52letý Khalid Masood. Amak, propagandistická agentura Islámského státu, nedlouho po činu prohlásila, že Masood vyslyšel výzvu IS k útoku na nepřátele samozvaného chalífátu. Nicméně britská policie posléze potvrdila, že mezi IS a Masoodem nezjistila žádné vazby.

Zatýkání a domovní prohlídky

Britská policie již v úterý ráno oznámila, že bezprostředním pachatelem atentátu je jediný muž: sebevrah, který u foyer arény odpálil podomácky vyrobenou nálož. Informace z místa naznačují, že bomba byla naplněna kovovými maticemi a šrouby pro zvýšení smrtícího účinku.

Britská premiérka Theresa Mayová později uvedla, že policie pravděpodobně zná totožnost pachatele, kterou však zatím nezveřejní. Mayová dodala, že místo útoku si atentátník vybral záměrně poblíž východu z koncertní haly - tak, aby způsobil "maximální krveprolití". 

Už v úterý dopoledne zatkli policisté v souvislosti s atentátem 23letého muže. "S odkazem na incident o uplynulé noci v Manchesterské aréně můžeme potvrdit, že jsme v jižním Manchesteru zadrželi 23letého muže," uvedla policie na twitteru.  

Později oznámila, že v rámci vyšetřování podnikla dvě domovní prohlídky; při jedné z nich, konkrétně na manchesterském předměstí Fallowfield, provedla řízenou explozi. Svědkyně události, kterou citovala zpravodajská stanice BBC, hovořila o silném výbuchu, který otřásl celým domem.

Policie rovněž ujistila, že vyšetřování je "komplexní a dalekosáhlé". Spolupracuje na něm s národním protiteroristickým úřadem a zpravodajskými službami, přičemž všechny zúčastněné strany usilují o shromáždění co nejdetailnějších informací o útočníkovi i jeho motivu.  

 

Magdalena Slezáková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme