Kdo zaplatí oslavy, které se nekonaly?

Po více méně divokých oslavách závěru starého roku ve Skotsku doprovázených zrušením několika velkých atrakcí se konšelé v Edinburghu a několika dalších městech zabývají otázkou, kolik ty události - k nimž nedošlo - budou stát?

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ohňostroj

ohňostroj | Foto: EPA

Mnozí Skoti se do Nového roku probudili s notnou kocovinou vyplývající ze skutečnosti, že bylo třeba vyhledat náhradní zábavu poté, co se některé připravené a nákladné atrakce "staly obětí" sněhových vánic i prudkých dešťů s vichřicemi. Silvestrovská oslava zvaná Hogmanay má ve Skotsku dlouhou tradici a jejím vyvrcholením je půlnoční vzájemné blahopřání a objímání sousedů na náměstí, jste-li ve městě, nebo na návsi, jestliže dáváte přednost životu na venkově.

K vystřízlivění některých posloužila tradiční Novoroční koupel v mrazivých vodách zátoky Firth of Forth u Edinburghu, ale konšelé v městských zastupitelstvech dostali bolehlav ze starostí co dělat s nevybuchlými petardami a rachejtlemi, kterých jen skotská metropole nahromadila v celkové hodnotě sto tisíc liber, to je čtyři a půl milionu korun. Osm tisíc majitelů vstupenek na odvolaný koncert populární hudby v Princezniných zahradách se hlásí o své - každý z nich zaplatil třicet liber a někteří požadují peníze zpět dost vehementně.

V samotném Edinburghu se na oslavy Hogmanay shromáždilo na sto tisíc lidí a oslavy byly zrušeny poprvé v posledních jedenácti letech. Skotský Silvestr vábí nejen Skoty, nýbrž také návštěvníky z celého světa - například dvaačtyřicetiletý Říman Latini Stefano prohlásil: "Přijel jsem na Hogmanay, protože vím, že je to ve Skotsku velká sláva a Edinburgh je jedno z nejkrásnějších měst Evropy. Ale naprosto nechápu, proč nebylo možné říci předem, jak oslavy ovlivní lijavce." Podobně si stěžovali hostující Novozélanďané a turisté z jiných koutů světa.

Konzervativní poslanec skotského parlamentu Brian Monteith řekl novinářům, že z letošního debaklu v Edinburghu je třeba si vzít ponaučení a v příštím roce připravit víc alternativních atrakcí pro případ opakování nepříznivého počasí. Finanční starosti s odškodněním mají také konšelé v Aberdeenu a v Anglii například v Liverpoolu. Avšak ve skotském Glasgově, velšském Cardifu a v Londýně oslavy proběhly velmi úspěšně navzdory vichrům a lijákům. Také z toho by si edinburští mohli vzít ponaučení pro příště.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme