Kdo zradil Annu Frankovou? Nové vyšetřovací metody otevírají desítky let starý případ

Anna Franková (ilustrační foto) | Zdroj: Wikimedia Commons

Bývalý agent FBI Vince Pankoke a jeho tým zahájili přezkoumání dávno odloženého případu. Vyšetřovatelé se rozhodli pomocí nových technik odhalit okolnosti, které v roce 1944 vedly k zatčení Anny Frankové a její rodiny gestapem. Detektiv, který řadu let pracoval v utajení, a nemohl tudíž o své práci s nikým mluvit, nyní postupy a poznatky z vyšetřování případu Frankové sdílí na blogu.

Tento článek je více než rok starý.

Washington / Amsterdam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Pracovat v utajení pro FBI znamenalo, že jsem o své práci nikomu říkat nemohl. Teď když jsem zahájil vyšetřování zatčení a možné zrady Anny Frankové, mohu své postřehy a zkušenosti konečně sdílet se svými blízkými, a především se svou dcerou Kate,“ napsal na nově založený blog Vince Pankoke.

Dříve se zaměřoval na odhalování organizovaného zločinu a vyšetřoval například kolumbijské drogové kartely. Tentokrát ho ale práce přivedla ke zcela odlišnému případu.

Blog s názvem Anne Franková: Deník odloženého případu | Foto: repro web

Společně s 19členným týmem forenzních expertů chce odhalit okolnosti zatčení jedné z nejznámějších obětí holokaustu - Anny Frankové. K analýze nových stop chtějí detektivové využít investigativní techniky vyvinuté v posledních deseti letech. Důkazní materiály přitom projdou také historici, psychologové, datoví analytici a řada dalších odborníků.

Muzeum Anny Frankové v Amsterdamu už detektivům zpřístupnilo své archivy a jejich iniciativu uvítalo. Samo loni publikovalo studii, která uvádí, že rodina Frankových mohla být ve svém úkrytu v Amsterdamu gestapem objevena náhodou. Dosud se přitom mělo za to, že za jejich odhalením stála zrada někoho zvenčí. Podle vyšetřovatelů kolem Pankoka ovšem varianta "náhodného objevení" není příliš pravděpodobná.

30 podezřelých?

O příběh Anny Frankové a její rodiny se v minulosti zajímala řada historiků, spisovatelů i novinářů. Z jejich poznatků vyplývá okruh až 30 podezřelých, kteří mohli rodinu Frankových gestapu udat. Jak ale poznamenal detektiv Pankoke, mnohé závěry je třeba důkladně prověřit, často se neopírají o žádné důkazy. Žádný z badatelů také k případu nepřistupoval podle moderních forenzních postupů, proto si Pankoke od svého vyšetřování mnohé slibuje. K dispozici má kromě moderních vyšetřovacích metod i nově odtajněné materiály.

Nacistická bezpečnostní služba známá jako Sicherheitsdients (SD) záznamy o zatčeních uchovávala, dosud se ale předpokládalo, že byly veškeré dokumenty spjaté s případem Frankových zničeny. 

„Strávil jsem spoustu času v amerických archivech a nalezl dokumenty, které byly do USA převezeny z Amsterdamu a o kterých jsem se domníval, že už neexistují,“ řekl britskému listu The Guardian bývalý detektiv.

„Některé z nich byly poničené vodou či ohněm. Nalezli jsme ale seznam Židů, kteří byli udáváni, i seznam informátorů a detektivů gestapa, kteří žili v Amsterdamu. Vše se to dá porovnat s daty a vést k novým propojením,“ dodal.

Pravda bez expirace

„Nesnažíme se na nikoho ukázat prstem nebo soudit. Jen chci vyřešit poslední případ své kariéry. Pro pravdu žádné datum expirace neexistuje,“ vysvětlil Pankoke, proč se do otevření dávné historie pustil.

Anna Franková byla společně s rodiči a sestrou Margot od začátku července 1942 do 4. srpna 1944 schovaná v úkrytu za kancelářemi otcovy firmy. K rodině se později připojila rodina van Pelseových a rodinný přítel Fritz Pfeffer. Začátkem srpna 1944 ale celou skupinu odhalilo gestapo. Podle některých zdrojů šli jeho příslušníci najisto, vše tedy nasvědčuje tomu, že je o úkrytu Frankových někdo informoval.

Anna byla následně poslána nejdříve do tranzitního tábora Westerbork, následně do Osvětimi a Bergen-Belsenu, kde v únoru 1945 zemřela na tyfus. Bylo jí 15 let. Annin deník později vydal její otec, který jako jediný z rodiny válku přežil. Kniha byla přeložena do více než 60 jazyků a stala se světovým bestsellerem. 

Daniela Brodcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme