Kdyby nám vládl Stalin, žilo by se líp. Diktátora vzývá i mladá generace Rusů

Šedesát let po smrti jednoho z nejtvrdších diktátorů historie Rusko stále řeší odkaz Josifa Stalina. Miliony sovětských občanů během jeho vlády zemřely při čistkách a politických represích, další položili život za druhé světové války. Přesto není pohled na totalitního vůdce v Rusku ani dnes jednotný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusové si připomínají 60 let od smrti Josifa Stalina | Zdroj: Reuters

„Kdyby teď vládl Stalin a měli bychom socialismus, určitě by se nám žilo líp," je přesvědčený 20letý student Georgij.

Podle něj současnému Rusku schází pořádek a lidem pospolitost, o které mu vyprávějí jeho rodiče a prarodiče.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory Rusů na osobnost Josifa Stalina 60 let po jeho smrti zaznamenala zpravodajka Lenka Kabrhelová

Devětadvacetiletý inženýr Kiril pro změnu oceňuje průmyslové úspěchy stalinské epochy a vítězství ve druhé světové válce.

„Stalin byl veliká osobnost, pro Rusko toho mnoho udělal. Všichni bychom mu měli být vděční," myslí si mladý muž, podle kterého miliony obětí diktátorského režimu vyvažuje skutečnost, že Sovětský svaz byl, jak Kiril říká, nejdůležitější zemí světa.

I 60 let po své smrti zůstává Stalin pro mnohé Rusy ikonou

Číst článek

I přes miliony obětí politických represí, nucené kolektivizace a odhadovaných 27 milionů životů sovětských vojáků a civilistů během druhé světové války, mnozí v Rusku, a to i mladá generace, vidí Stalina spíš coby úspěšného manažera a vojevůdce než nemilosrdného diktátora.

Zdaleka ne všichni si ale myslí, že je to tak dobře.

Pro mnohé Rusy je Stalin stále ikonou | Foto: Reuters

"Lidem bylo těžko, tolik jich zemřelo. Je strašné, že si dnes někteří Stalina cení jako dobrého vůdce. Udělal mnoho hrozných věcí, o kterých bychom měli co nejvíc vědět, abychom se jich mohli vyvarovat," soudí bývalá pedagožka z technické univerzity Taťána.

Podobně vidí tři desetiletí Stalinovy vlády i 85letý Anatolij Adoskin, který si dodnes živě vybavuje tehdejší atmosféru i masový státní smutek po Stalinově úmrtí.

„Polovinu mojí rodiny za stalinského teroru postříleli, další půlka skončila v lágrech. Nechápu, jak může někdo Stalina obhajovat. Šokující je, že jsou to schopní říct i lidé, kteří represemi sami trpěli," vrtí hlavou bývalý herec, který má za to, že by se ruská společnost měla odhodlat podívat do tváře vlastní minulosti.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme