Kdybych žila s mužem, děláme to samé, hájí Slovenka život v lesbickém páru

Už v sobotu čeká Slováky referendum o rodině, které rozděluje slovenskou společnost. Zastánci konzervativních hodnot chtějí, aby lidé v hlasování odmítli manželství homosexuálů a adopci dětí osobami stejného pohlaví. Homosexuálové naproti poukazují na to, že i oni vytvářejí rodiny a že jim chybí právní jistoty. To je i případ Lubici a Kataríny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

homosexuálové (ilustrační foto)

homosexuálové (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Lubica a Katarína spolu žijí šest let a vychovávají tři děti. Dvě dcery má Katarína z prvního manželství, nejmladší, dvouletá Olivia se narodila Kataríně po umělém oplodnění. Obě ženy se cítí jako matky.

„Myslím si, že jsme kompletně rodina, která uznává tradiční hodnoty. Teď to řeknu otevřeně – kdybych chtěla rodinu s mužem, tak děláme to samé, co děláme teď, žijeme tak, jako žijeme teď, děti vychováváme tak, jako je vychováváme teď, věnujeme se jim tak jako teď, chodíme do kostela tak, jako chodíme teď. To je úplně stejná rodina, jen s tím, že nemáme práva, která má ta jejich 'tradiční' rodina,“ říká 40letá Katarína.

Přehrát

00:00 / 00:00

S lesbickým párem nejen o chystaném referendu rozmlouval zpravodaj ČRo na Slovensku Petr Vavrouška

Zastánci sobotního referenda to vidí jinak. Tvrdí, že tradiční rodina na Slovensku může být složená jen z muže a ženy, všechny další variace jsou nepřípustné. Lidé stejného pohlaví podle nich rodinné prostředí vytvářet nemohou a lesby nebo gayové by děti vychovávat neměly.

„Já se nesnažím nějak zviditelnit homosexualitu nebo homosexuální životní styl, ale vystoupily jsme z toho důvodu, aby lidé věděli – vzhledem k tomu, že vědí o naší existenci – že prostě ty homosexuální páry jsou. A teď se nebavíme o jejich sexuální orientaci, ale bavíme se o tom, že si také zakládají rodiny a prostě v té rodině potřebují nějaké právní zázemí,“ říká 27letá Lubica.

„Lubka je v podstatě pro všechny tři děti nikdo, pro mě je de facto nikdo, ona de facto není členem naší rodiny, protože členem rodiny jsem já a moje tři děti, a ona je jen ten člověk, který s námi žije,“ dodává Katarína.

Tradiční rodina se v Evropě rozpadá. Kvůli registrovanému partnerství?

Číst článek

„Když mi někdo řekne, že moje rodina není moje rodina, tak nemám jinou možnost, než to brát osobně. Štve mě i to že on má kvazi pravdu, protože se může opřít o tu naši slovenskou legislativu,“ říká Lubica.

Před šesti lety se paní Katarína rozvedla se svým mužem a začala žít s Lubkou. Jejím dcerám bylo tehdy šest a devět let. Starší Barboře změny v rodině otevřeně vysvětlila.

„Kdyby jí náhodou někdo nadával, že její mámy jsou lesby, tak aby věděla, co to všechno znamená – že jedna miluje tu druhou a že je nám spolu dobře. Prostě to bude spolužití jako jiné, jen to tedy budou dvě mámy,“ vypráví Katarína

A reakce Barbory? „Bylo to normální, brala jsem to jako hotovou věc,“ říká Barbora. Pro ni jsou Lubica s Katarínou rodina. „Ano, taková jako každá jiná,“ dodává.

Petr Vavrouška, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme