Kdykoli nás mohli zabít, říká jeden z běženců. Z Afriky ho vyhnala válka v Libyi

Do Evropy přichází nová vlna imigrantů z Afriky a Blízkého východu. Od začátku roku už ke břehům Itálie připlulo víc než 21 tisíc uprchlíků z různých zemí. Podstoupili nejistou a nebezpečnou cestu na často velmi chatrných lodích. Na 1700 lidí při riskantní plavbě utonulo v moři. Ti, kteří cestu zvládli, většinou říkají, že prchají před válkou v Libyi. Je mezi nimi i pan Friday.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běženci (ilustrační foto)

Běženci (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Třicátník pan Friday pochází z Nigérie. Připlul do Itálie před týdnem na ostrov Lampedusa. 11 kilometrů dlouhý kousek země ve Středozemním moři vzdálený jen 113 km od břehů Afriky.

Loď, na které byl, vyplula z Libye.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nigerijec Friday věřil v lepší budoucnost v Libyi, nakonec prchal do Evropy. Informuje zpravodaj ČRo Pavel Novák

Pracoval tam pět let jako klempíř. Odešel tam za lepším výdělkem. Chaos a občanská válka ale udělaly pro černé Afričany z Libye peklo.

„To, jak se k nám lidé v Libyi chovali, bylo velmi špatné. Někdy, nebo ne někdy, vlastně vždycky, když jsme šli z práce, čekali na nás ozbrojení muži a vybírali od nás peníze,“ vypráví Friday.

Lídři zemí EU zřejmě navrhnou vojenský zásah proti pašerákům lidí ve Středomoří

Číst článek

„Měli pušky, a když jim někdo nechtěl zaplatit, mohli ho zastřelit. Kdykoli nás mohli zabít.“

Důvodem k cestě do Evropy byla tedy pro pana Fridaye nebezpečná situace v Libyi. Nemohl se vrátit po zemi domů do Nigérie. Nebylo žádné letadlo, na které by mohl nasednout a letět domů.

Nebyla cesta zpátky, jen vpřed. K moři a tam najít loď.

Kamkoli. Hlavně pryč

„Řekli nám, na pobřeží jsou lodě, které vás mohou evakuovat. Vezmou vás do Tuniska nebo do Itálie. Kamkoli. Tak jsem nasedl a prchal.“

Lampedusa, uprchlíci si krátí čas rybolovem | Foto: Pavel Novák

„Já se naštěstí dostal do Itálie. Když jsem na moři viděl loď pobřežní stráže, věděl jsem, že neumřeme. Zachránil jsem si život,“ říká pan Friday.

Další z uprchlíků, kteří přistáli na Lampeduse s panem Fridayem, je Samuel. Pro něj Itálie znamená svobodu - Libye nikoli. A doma v Nigérii řádí islamistické hnutí Boko Haram.

Samuel i Friday žijí v uprchlickém centru na kraji městečka Lampedusa. Občas se zajdou podívat na hlavní ulici na tep normální společnosti.

Smrt při cestě do Evropy: Migrantům hrozí udušení, utopení i ušlapání

Číst článek

V uprchlickém centru se o ně prý dobře starají. Nemají s italskými pracovníky tábora žádné problémy. Mají dokonce vlastního kněze.

Představu o tom, co budou dělat dál, mají celkem jasnou.

Pracovat a žít v klidu

Samuel chce získat práci, jakoukoli. Vydělat si peníze a v klidu žít. Doma byl číšníkem.

„Kdekoli se pro mne najde místo, zůstanu tam. Hlavně, abych měl práci, kterou mohu dělat. Nemusí to být nic velkého. Mohu zůstat v Itálii, nebo můžu jít někam jinam.“

Pan Friday přestal být sdílný, když přišla řeč na jeho rodinu. Má manželku a malou dceru. Ty ale zůstaly v Nigérii.

Díval se před sebe a opakoval: „Jsou v Nigérii.“

Neví, kdy bude moci za nimi. Anebo ony budou moci přijet za ním.


Zvětšit mapu

Pavel Novák, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme