'Když bude nejhůř, půjdu jako první.' K protestům v Polsku se připojil bývalý prezident Walesa

V Polsku se už pátý den v řadě demonstrovalo proti reformě justice prosazované vládou. Desetitisíce lidí po celé zemi žádaly prezidenta Andrzeje Dudu, aby vetoval zákon, který má umožnit odvolání členů nejvyššího soudu. Podle opozice návrh schválený parlamentem podkopává nezávislost polské justice.

Gdaňsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty podpořili i dva bývalí prezidenti, včetně nositele Nobelovy ceny míru Lecha Walesy (na fotografii). | Foto: Jakub Orzechowski | Zdroj: Reuters

Tak jako v předchozích dnech měla řada demonstrantů svíčky, skandovali hesla jako ústava nebo solidarita.

Desetitisíce lidí po celé zemi žádaly prezidenta Andrzeje Dudu, aby vetoval zákon, který má umožnit odvolání členů Nejvyššího soudu. | Foto: Jakub Orzechowski | Zdroj: Reuters

Právě někdejší vůdce Solidarity a bývalý polský prezident Lech Walesa přišel na demonstraci v Gdaňsku. Podle něj tak jako současný kabinet strany Právo a spravedlnost (PiS) nevládli ani komunisté.

„Demokracii je třeba chránit, okamžitě ji korigovat, aby se nestávalo to, co se stalo teď. Ubraňte se a pak bude v Polsku dobře. Vždycky vám pomůžu. Když bude nejhůř, půjdu jako první,“ řekl během protestu.

Demonstrace v Suwalkách se zúčastnil další bývalý polský prezident Bronislaw Komorowski. Protestovalo se třeba i v Katovicích, Poznani nebo Lodži, ale také před polskými ambasádami v New Yorku, Paříži a v Londýně.

Prezidentovo rozhodnutí

Na rozhodnutí, zda vyslyší volání demonstrantů, má prezident Duda ještě necelé tři týdny. Zatím nikdy se ale ještě proti návrhům vládnoucí strany Právo a spravedlnost, ze které sám pochází, nepostavil.

V Polsku se už pátý den v řadě demonstrovalo proti reformě justice prosazované vládou. | Foto: Jakub Orzechowski | Zdroj: Reuters

V pondělí se sejde s předsedy nejvyššího soudu a Zemské soudcovské rady, aby vyslechl jejich argumenty.

Návrhy mimo jiné počítají s možným odvoláním současných členů nejvyššího soudu, vliv na jmenování nových by získal ministr spravedlnosti. Podle vlády to podobně funguje i v jiných zemích, opozice se ale bojí o nezávislost soudnictví.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme