Když mi bylo šestnáct, ubodal jsem člověka, řekl filipínský prezident. Podle mluvčího jen žertoval

Filipínský prezident Rodrigo Duterte v projevu k filipínské komunitě ve Vietnamu řekl, že jako 16letý ubodal člověka. Informoval o tom v pátek server BBC. Prezidentův mluvčí později uvedl, že se jednalo o „žert“. Duterte se ve vietnamském městě Danang účastní summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC).

Danang (Vietnam) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filipínský prezident Rodrigo Duterte. | Zdroj: Reuters

„Když mi bylo 16, zabil jsem člověka,“ prohlásil Duterte v Danangu před shromážděním Filipínců. Řekl, že muže ubodal jen proto, že „se na něj křivě podíval“. Své dospívání označil za divoká léta plná rvaček, během nichž „opakovaně končil ve vězení“.

Prezidentův mluvčí Harry Roque později agentuře AFP řekl, že se jednalo o „žert“ a že prezident často sahá po „štavnatém jazyku“, když se obrací na zahraniční komunity Filipínců.

'Pokud znásilníte tři ženy, beru to na sebe,' řekl Duterte vojákům. Na Filipínách zuří boje s islamisty

Číst článek

BBC připomněla, že Duterte v minulosti prohlásil, že vyhodil zkorumpované úředníky z helikoptéry, a varoval přitom státní zaměstnance, že pokud zpronevěří peníze, udělá to znovu. Prezidentský mluvčí tvrzení označil za „městskou legendu“.

Filipínský prezident také dříve řekl, že ve funkci starosty města Davao zabil údajné zločince.

Obamu urazil, s Trumpem se setká

Klíčovou součástí Duterteho předvolební kampaně byl boj proti drogám a zločinnosti, jež se posléze staly i jeho agendou v úřadě. Filipínská policie uvedla, že během kampaně proti drogám zabila téměř 4000 lidí. Více než 2000 osob bylo dále zabito kvůli zločinům, jež s drogami souvisely, napsala BBC.

Západ i mezinárodní humanitární organizace tažení proti drogám a vysoký počet mrtvých kritizují. Poukazují na to, že vraždy, převážně drobných překupníků a vykonávané policií, prezident schvaluje. Duterte dokonce prohlásil, že by „neměl nic proti zmasakrování“ tří milionů drogově závislých Filipínců.

Rozpočet komise pro lidská práva, která má zabíjení během kampaně proti drogám vyšetřovat, byl v září snížen na 1000 filipínských pesos (430 korun). Komise přitom zažádala o 1,73 miliardy filipínských pesos (740 milionů korun).

Duterte se má během summitu poprvé setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jeho předchůdce označil za „zkur******“, načež Barack Obama jejich plánované setkání zrušil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme