Když po volbách nebudou represe, zrušíme sankce, vzkazuje EU do Minsku

Ministři zahraničí Evropské unie zruší možná už v pondělí na čtyři měsíce sankce vůči režimu Alexandra Lukašenka za podmínky, že po nedělních prezidentských volbách v Bělorusku nebudou následovat represe. Podle dosavadních odhadů prý ovšem opoziční kandidáti nemůžou počítat s žádnou masivní podporou, protože občané o prezidentské volby příliš velký zájem nejeví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský kadet v Minsku volí v předstihu. Hlasuje se v neděli | Zdroj: Reuters

Běžné Bělorusy, kromě těch uvědomělých, sankce příliš nezajímají, protože na ně nemají přímý dopad. Lidé se starají spíše o to, aby vyšli se mzdou.

Situace v Bělorusku tak připomíná apatii obyvatel Československa koncem 80. let, kdy se za éry Michaila Gorbačova také mluvilo o změnách, které by měly nastat, ale situace se v podstatě nezměnila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropská unie možná dočasně zruší sankce vůči režimu Alexandra Lukašenka. Více zvláštní zpravodaj v Bělorusku Vít Pohanka

Vše navíc zatím nasvědčuje jasnému, už pátému vítězství Alexandra Lukašenka, který vládne zemi celkem 21 let. Kandidáti opozice – dva muži a jedna žena – se sice snaží, ale jejich šance na zvolení jsou mizivé.

Formálně sice mají přístup do médií všichni kandidáti stejný, ale Lukašenko těží z toho, že je ve funkci. Je prakticky stále vidět ve státní televizi a slyšet v rozhlase, takže ani nepotřebuje vést kampaň.

Opozice je nadto rozdělena, není schopna náporu Lukašenka smysluplně čelit a vysvětlit občanům, proč by byla po 21 letech vhodná změna ve vedení země.

Voliči v Bělorusku se také dívají na chaos na Ukrajině a Lukašenko jim zaručuje stabilitu, což podle diplomatů i aktivistů vítězí.

Minsk se Moskvě vzdaluje

Lukašenkovy postoje vůči Západu a opozici se však v posledních měsících zmírnily. V srpnu nechal běloruský prezident propustit šest vězněných politických odpůrců a sehrál také roli při mírových jednáních o ukrajinském konfliktu.

Nobelova cena pro Alexijevičovou se v Bělorusku neoslavuje

Číst článek

Jeho pozice ale přesto zůstává blíž Moskvě než západu. Avšak s tím, jak se propadá ruská ekonomika, musejí i běloruské firmy hledat partnery směrem na západ, a to nahrává tomu, že je teď Lukašenko podle všeho mnohem umírněnější i směrem k Moskvě.

On i lidé v jeho okolí si prý uvědomují, že jednostranné navázání na Rusko není pro Bělorusy výhodné, takže vztahy mezi Minskem a Moskvou jsou v poslední době spíš pragmatické, ale určitě ne tak blízké jako v minulosti.

Vše nasvědčuje tomu, že Alexandr Lukašenko povládne v Bělorusku dál | Foto: Reuters

Vít Pohanka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme