Když prohraju volby, jako první se chopím zbraně, hřímal autoritář Maduro

Venezuelský prezident Nicolás Maduro ve středu během volební kampaně pohrozil „ozbrojenou revolucí“, pokud se k moci dostane vláda, která zprivatizuje národní bohatství. Reagoval na výroky svého hlavního protikandidáta, opozičního lídra Henriho Falcóna, který slíbil vrátit původním vlastníkům podniky, jež autoritářský vůdce Maduro znárodnil. Informoval o tom ve čtvrtek venezuelský opoziční deník El Nacional.

Tento článek je více než rok starý.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Nicolas Maduro.

Venezuelský prezident Nicolas Maduro. | Foto: Carlos Garcia Rawlins | Zdroj: Reuters

„Jestli se někdy dostane k moci vláda, která chce odevzdat národní bohatství, budu první, kdo vezme zbraň a půjde dělat ozbrojenou revoluci,“ prohlásil Maduro na volebním mítinku v pobřežním státě Vargas.

Dodal, že nebude tolerovat někoho, kdo nabízí národní bohatství „gringům“ a „evropským oligarchiím“. Jako „gringo“ se ve španělsky mluvícím světě označují zejména Američané (ze Spojených států).

'Jsem připraven'

Maduro kritizoval také Evropskou unii, která několikrát odsoudila současný autoritářský režim a jím předčasně vyhlášené prezidentské volby. Ty považuje opozice, řada zemí regionu, EU i USA za nedemokratické. „Pokud mě uznává národ Venezuely, nezajímá mě, sakra, co říká Evropa ani co říká Washington,“ hřměl ve středu na mítinku Maduro.

Venezuela škrtá kvůli hyperinflaci tři nuly na bankovkách. Jde jen o psychologický manévr, míní kritici

Číst článek

„Jsem připraven být zvolen prezidentem na období 2019 až 2025 a přivést tuto zemi k ekonomické prosperitě,“ prohlásil také pětapadesátiletý Maduro, který stojí v čele Venezuely od roku 2013. Za jeho vlády se dostala tato jihoamerické země se 30 miliony obyvatel a největšími prokázanými zásobami ropy na světě do hluboké ekonomické krize. Za ní stojí podle expertů z velké části právě socialistická hospodářská politika Madurovy vlády.

Opozice volby bojkotuje

Prezidentské volby, které se konají 20. května, má velkou šanci vyhrát Maduro. Velká část opozice je totiž bojkotuje a vyzývá k neúčasti ve volbách, které označuje za podvod. Režim dlouhodobě pronásleduje své politické odpůrce a klade opozici administrativní překážky pro účast ve volbách. Už několik předchozích voleb provázely nepravosti. O manipulaci s výsledky loni hovořil i šéf firmy, která hlasování technicky zajišťovala.

Maduro se snaží voliče také nalákat různými benefity. Slibuje je lidem, kteří se u voleb legitimují takzvaným vlasteneckým průkazem. Ten zavedl Maduro pro rozdělování potravin, jichž je v zemi nedostatek. Užívání tohoto průkazu při volbách ale označil za nelegální i Luis Emilio Rondón, jediný člen národní volební komise, který není spřízněn se socialisty. Podle něj se má občan legitimovat občanským průkazem.

O prezidentský úřad ve Venezuele se uchází už jen čtyři kandidáti, kromě Falcóna a Madura je to evangelický pastor Javier Bertucci (48) a elektrotechnický inženýr Reinaldo Quijada (58), který hlásá návrat k revolučnímu socialismu předchozího prezidenta Huga Cháveze. Šanci Madura porazit má ale jen šestapadesátiletý Falcón, i když nezávislí experti jsou v tomto ohledu skeptičtí. Kromě obav z nízké účasti opozičních voličů panují obavy, že národní volební komise udělá vše pro to, aby zvítězil Maduro.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme