Když v Německu uspějí Zelení, chtějí prosadit povinný vegetariánský den

Bezmasá jídla dnes nabízí téměř každá restaurace, objevují se také v nabídce školních jídelen a předškolních zařízení. V Německu ale chtějí zajít ještě dál. Strana zelených navrhuje zavést ve veřejných jídelnách jednou týdně povinný vegetariánský a veganský den. Jejich záměr rozpoutal bouřlivou debatu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská cibulačka | Foto: Petr Stupka

Šéfka poslanecké frakce Zelených Renate Künastová uvedla v rozhovoru pro deník Bild, že pokud její strana ve volbách spolu s SPD uspěje a utvoří vládu, chtěla by ve školních a závodních jídelnách zavést pravidelný den bez masa a uzenin.

Podle ní by takové opatření prospělo životnímu prostředí a vedlo by ke zlepšení životních podmínek zvířat. Kritici namítají, že Strana zelených zkrátka poté, co jí kancléřka Angela Merkelová vzala téma jaderné energie, jen obtížně hledá, čím by oslovila voliče.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Českého rozhlasu v Berlíně Klára Stejskalová zjišťovala, jestli by Němci uvítali povinný vegetariánský den

„Myslím, že lidé jsou stvořeni, aby jedli maso. Máme k tomu silné zuby, prostě to patří k našemu stravování. Ale když někdo nejí maso, je to taky v pořádku. Žít a nechat žít,“ myslí si mladá Berlíňanka.

„Kantýny by měly mít vegetariánská jídla v nabídce, a kdo chce, ať to jí, ale neměli by k tomu člověka nutit,“ dodává další obyvatelka hlavního města.

Němci jsou známými milovníky uzenin, klobásek nebo párečků. Průměrně sní každý Němec 89 kilogramů masa za rok. V posledních letech se ale především mezi mladšími ročníky a vzdělanějšími lidmi objevuje trend jíst zdravě.

Biopotraviny jsou stále žádanější, narůstá také počet vegetariánů. Podle dnešního internetového průzkumu stanice N-TV by se zavedení celostátního vegetariánského dne nebránilo 41 procent Němců. Zdá se tedy, že návrh Strany zelených najde i své stoupence.

„Může se to vyzkoušet. Nejsem vegetarián, ale nemám problém jíst vegetariánská jídla. Méně masa není určitě špatné. Nejsem si jistý, zda je to dobré zavádět jako povinnost, ale jako doporučení je to dobrá myšlenka. Snad,“ připouští jeden z Berlíňanů.

Klára Stejskalová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme