Ke břehům Francie se blížila loď bez posádky. Námořníci ji táhnou do bezpečí

Francouzští a španělští námořníci se ve vodách rozbouřeného Atlantiku snaží na poslední chvíli zachránit převrácenou nákladní loď, která se bez posádky blížila k pobřeží Francie. Operace začala dnes ráno. Podle informací pobřežní stráže jde zatím vše podle plánu. Plavidlo už je připojené ke španělské tažné lodi a míří na západ.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď Modern Express se nekontrolovaně blíží ke břehům Francie | Zdroj: ČTK

Videa z rozbouřeného Biskajského zálivu ukazovaly loď silně nakloněnou. Záchrannou operaci komplikují její rozměry, Modern Express je víc než 160 metrů dlouhá. Z afrického Gabonu veze 3600 tun stavebního materiálu a strojů.

Posádka už je v bezpečí. Dvaadvacet námořníků převážně z Panamy, kde je loď registrovaná, se podařilo zachránit.

Záznam z akce zachytil posádku v oranžových záchranných vestách ručkující po zábradlí na nakloněné palubě směrem k místu, odkud je pak na laně vytáhli španělští záchranáři do vrtulníku.

Stovky tun nafty v nádržích

Pokusy o záchranu lodi byly ale zatím neúspěšné. Stále hrozí, že pokud selže i dnešní snaha, loď zřejmě v noci na zítřek najede na francouzské pobřeží u regionu Landes jižně od Bordeaux. V případě, že by ztroskotala na útesech, může do moře z nádrží vytéct až 300 tun nafty.

Loď se před šesti dny v rozbouřeném moři převrátila a stala se neovladatelnou.

„Vzadu má obrovská vrata a tudy se tam vozí náklad, ať je na paletách nebo trailerech, které se všechny musí upevnit. V případě, že loď jede v Biskajském zálivu, kde jsou šestimetrové vlny, tak samozřejmě nastává bokové houpání a může se stát, že se náklad uvolní,“ popsal námořní kapitán Karel Zeman.

Současná operace jde zatím podle plánu. Podobné pokusy v posledních šesti dnech ale opakovaně selhaly, a to hlavně kvůli vysokým vlnám.

Ondřej Himmer, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme