Ke koloritu Krakova patří i Bílá paní

Bílá paní patří k nezbytným součástem hradů a zřícenin. Svou Bílou paní má ovšem i poměrně vzkvétající polské město Krakov. Tamní Bílá paní nesídlí na hradu Wawel, ale na hlavním náměstí, kde je turistickou atrakcí. Jde o tzv. oživlou sochu. Letos slaví už 10 let stání a bavení kolemjdoucích na krakovském Rynku. O exkluzivní rozhovor požádal Bílou paní zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Pavel Novák.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

krakovská Bílá paní | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Bílá paní stojí na modrém podstavci vedle Mariánské katedrály v rohu náměstí. Je celá v bílých šatech a čepci. Obličej namaskovaný bílým make-upem. Napodobuje kolemjdoucí, tropí si z nich legraci, dělá na ně různé obličeje, kroutí pusu do neuvěřitelných tvarů. Někdy sestoupí ze svého piedestalu, jde k divákům a některého políbí, čímž mu tvář zapatlá bílým líčidlem.

Patří ke koloritu Krakova, stejně jako hrad nebo legenda o drakovi pod ním. Postává na náměstí už 10 let. V Krakově se o ní říká, že Bílá paní není herečka, ale on - herec - mim.

První otázka, kterou jsem položil Bílé paní tedy zněla, jak se jmenuje. Abych zjistil, jestli je Bílá paní dáma, nebo pán.

Bílou paní hraje Maja Iljuczonek. Umělkyně hostující v několika polských divadlech, ale hlavně působící na festivalech a přehlídkách pantomimy ve světě. Jak často se na krakovském Rynku zjevuje?

V létě postává u Mariánské katedrály každý den. Ale teď v podzimním a zimním období to není třeba, protože do Krakova nepřijíždí tolik turistů. Pro Krakovany ale pózuje vždy o víkendech a někdy i ve všední dny. Může si herec vystupováním na ulici vydělat?

Ne, tohle je spíš propagace této postavy. Peníze Bílá paní vydělává na zájezdech, na firemních večírcích, na přehlídkách mimů - dokonce i v zahraničí. Jak dlouho trvá nalíčení tváře pro vystupování na náměstí?

Paradoxně maskování trvá kratší dobu, než odličování tváře.

Jak na Bílou paní lidé reagují? Pro Krakovany se stala tato postava už součástí všedního života. Přespolní bývají trochu v šoku. Ale Bílá paní zastává názor, že každé umění spočívá tak trochu v šokování diváků. Ať se hraje na scéně, nebo na ulici.

Bílá paní vrostla do scenérie Krakova a její místo vedle katedrály si nikdo nedovolí zabrat. Objevuje se tam už 10 let. Krakov bez Bílé paní si lze už jen těžko představit.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme