Ke krajským volbám přišlo jen málo Slováků

Na Slovensku skončily volby regionální volby, v nichž lidé vybírali zástupce do parlamentů vyšších územních celků a také jejich předsedy, takzvané župany. Hlasování podle očekávání provázela nízká účast voličů. Mnohé Slováky od hlasování odradilo špatné počasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volební místnost na Slovensku | Foto: ČTK

Podle dostupných informací se účast pohybovala od šesti do dvaceti procent. S největší pravděpodobností tak bude nižší než před čtyřmi lety, kdy si krajské zástupce Slováci vybírali poprvé.

Ačkoliv nízkou účast předvídaly už průzkumy, politici věřili, že občané nakonec k urnám půjdou. Během dne je k tomu vyzývali i nejvyšší ústavní činitelé.

Vyšší zájem voličů však zaznamenaly pouze obce s velmi malým počtem obyvatel. Na většině území během celého dne sněžilo nebo pršelo a většina občanů zřejmě dala raději přednost pohodlí domova. Někteří lidé se zase věnovali sobotním nákupům.

Prezident Ivan Gašparovič už odpoledne připustil, že jedním z hlavních důvodů, proč občané volby ignorují, je znechucení velkou politikou. "Vzdát se toho, abychom si zvolili ty správné lidi, není správné. I když chápu, že slovenský volič je doslova otrávený ze zamlžené stranické politiky, která se neadaptuje do potřeb, které občan od straníků žádá," prohlásil Gašparovič.

O místa 412 poslanců regionálních parlamentů se ucházelo 2828 kandidátů. Na funkce předsedů osmi samosprávných krajů kandidovalo 62 zájemců. První předběžné výsledky mohou být známé už zítra ráno.

Slováci však půjdou k volbám za dva týdny pravděpodobně znovu. Předpokládá se totiž, že ve většině krajů se nepodaří zvolit předsedy samospráv již v prvním kole.

Renata Havranová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme