Ke změnám v Číně musí dojít, neměly by ale ohrozit stabilitu země, přeje si tamní podnikatel

V Pekingu vrcholí přípravy na 18. Sjezd Komunistické strany Číny. Plánovanou výměnu vedení nejlidnatějšího státu sleduje celý svět. Atmosféra v zemi je napjatá. Číňané zvědavě očekávají, přijdou-li s novým vedením i reformy, o kterých se jen šeptá. Překvapivě velmi otevřený je ale podnikatel z jihočínské provincie Kanton, který se nebojí o problémech Číny mluvit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dolar, juan (ilustrační foto) | Foto: Reuters

„Myslím si, že by mohlo dojít k uvolnění medií, internetu a svobody projevu. Změny v politickém systému Číny ale v následujících deseti letech neočekávám. Tedy žádné výrazné změny.“

Vypráví v drahé kanceláři v jihočínském městě Kuang-čou čtyřicetiletý podnikatel. I přes svou otevřenost nechce být ale v mediích jmenován a navrhuje, ať mu říkám Michael.

Přehrát

00:00 / 00:00

S podnikatelem z Kantonu mluvila asijská zpravodajka Radiožurnálu Kateřina Procházková

Pod tímto jménem také vystudoval v Anglii a Spojených státech přední ekonomické školy. Po návratu do Číny pak založil firmu na skleněné výplně do mrakodrapů. Obchod se mu evidentně daří, přesto ale volá po změnách ve své zemi.

„Je potřeba, aby vláda soukromým podnikatelům povolila investovat do oblastí, které jsou určeny dnes jenom státnímu sektoru - jako například do bankovnictví, telekomunikací nebo energetického průmyslu,“ naráží Michael na všudypřítomnou korupci.

Jen loni vyšetřovatelé odhalili přes 137 tisíc čínských politiků a úředníků, kteří brali úplatky. Rok od roku jejich počet navíc roste.

Čínští komunisté prošetřují majetek premiéra, je podezřelý z korupce

Číst článek

„Noví lídři jsou ekonomičtí a právní experti. Nejsou jako jejich předchůdci jen politickými byrokraty. Věřím tedy, že přijdou s vizí, jak změnit tuto zemi k lepšímu," doufá Michael.

I přesto je ale vděčný, že jako většina jeho přátel a partnerů vlastní zahraniční konto a jednoduše se v případě problému může odstěhovat do Spojených států.

Kateřina Procházková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme