Personální šéf Bílého domu Kelly skončí, oznámil Trump. Jejich vztahy se podle médií značně zhoršily

Personální šéf Bílého domu John Kelly opustí ke konci tohoto roku svou funkci. Oznámil to v pátek americký prezident Donald Trump. O chystaném Kellyho odchodu americká média delší dobu spekulovala. Podle dřívějších informací stanice CNN by Kellyho ve funkci mohl nahradit dosavadní personální ředitel úřadu viceprezidenta Mika Pence Nick Ayers.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Kelly sbíral zkušenosti už za vlády Baracka Obamy

John Kelly sbíral zkušenosti už za vlády Baracka Obamy | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Ayers chtěl ale podle agentury AP do konce roku administrativu z rodinných důvodů opustit a s prezidentem o svém případném angažmá stále jedná.

„Prezident a Nick (Ayers) stále dojednávají podmínky, za kterých by (Ayers) post převzal,“ řekl představitel Bílého domu agentuře Reuters. Trump si přeje, aby Ayers ve funkci zůstal dva roky, ale ten má malé děti, trojčata, a administrativu plánoval kvůli rodině na konci roku opustit. Ayers si podle agentury AP získal podporu i prezidentovi dcery Ivanky Trumpové a jejího muže Jareda Kushnera.

‚Byl hloupý jak necky.‘ Trump na twitteru zaútočil na svého exministra zahraničí

Číst článek

Kelly strávil ve funkci téměř rok a půl a až do letošního léta měl s Trumpem přátelské vztahy. Prezident jej v červenci požádal, aby ve funkci zůstal až do roku 2020, s čímž Kelly souhlasil. Podle amerických médií se ale v poslední době vztahy Kellyho s prezidentem značně zhoršily a oba muži spolu přestali komunikovat.

Pořádek místo chaosu

Kellymu bývá přisuzováno, že po svém nástupu v červnu 2017 vnesl do chaosu v Západním křídle Bílého domu pořádek. Skoncoval s obdobím politiky otevřených dveří, během nějž se Oválná pracovna přirovnávala k newyorskému hlavnímu nádraží Grand Central Station, a přístup k prezidentovi zpřísnil.

Kontroverzi vyvolal jeho postup v případě Trumpova tajemníka Roba Portera, který byl obviněný z domácího násilí a později rezignoval. Řada níže postavených zaměstnanců Bílého domu měla za to, že jim Kelly lhal o tom, kdy se o obvinění dozvěděl. V tu dobu se o možném Kellyho odchodu zmínil i prezident.

Trump vybral ministra spravedlnosti a velvyslankyni při OSN, potvrdit je musí republikánský Senát

Číst článek

Kelly, generál ve výslužbě, často žertoval, že pracovat pro Trumpa je těžší než kterékoli jeho předchozí nasazení včetně toho na válečném poli.

Personální změny

Americká média již v polovině listopadu informovala, že Trump chystá několik personálních změn. V pátek oznámil, že chce, aby velvyslankyní Spojených států při OSN byla Heather Nauertová, která působí jako mluvčí ministerstva zahraničí, a novým ministrem spravedlnosti William Barr, jenž post ministra spravedlnosti, s nímž je spojena i funkce nejvyššího žalobce, zastával v letech 1991 až 1993. Barr nahradí Jeffa Sessionse, který před měsícem na Trumpovu žádost odstoupil.

V pátek Trump oznámil také jméno nového předsedy sboru náčelníků štábů, kterým bude generál Mark Milley. Ve funkci nejvyššího prezidentova vojenského poradce nahradí Josepha Dunforda, který odejde do důchodu.

Trump sahá k personálním změnám ve vládě a ve svém úřadě na poměry amerických prezidentů nezvykle často a sklízí kvůli tomu kritiku nejen z řad opozičních demokratů. Za necelé dva roky mandátu vybírá americký prezident už třetího personálního šéfa Bílého domu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme