Americký federální úřad vyzval Bílý dům, aby propustil Trumpovu poradkyni kvůli porušování zákonů

Americký federální úřad, který dohlíží na chování státních úředníků, ve čtvrtek doporučil Bílému domu, aby propustil poradkyni prezidenta Donalda Trumpa Kellyanne Conwayovou. Obvinil ji, že opakovaně porušovala zákony, když loni v televizi a na sociálních sítích urážlivě kritizovala opoziční kandidáty do Senátu. Bílý dům doporučení obratem odmítl.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poradkyně prezidenta Donalda Trumpa Kellyanne Conwayová | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Dvaapadesátiletá Conwayová patří k hlavním Trumpovým poradcům a prezidentovi pomáhá už od dob jeho volební kampaně, kterou částečně řídila. Několikrát se ocitla uprostřed veřejně propíraných skandálů, nechvalně se například proslavila výrazem „alternativní fakta“.

Trump pohrozil Mexiku postupným navyšováním cla na veškeré zboží. Zrušit ho chce s poklesem migrace

Číst článek

Za porušování etických principů ji několikrát kritizovali poslanci demokratů i vládních republikánů.

„Paní Conwayová se opakovaně dopouští přestupků a prokázala neúctu k zákonům. Proto doporučujeme, aby byla propuštěna z federálních služeb,“ uvedl v prohlášení Úřad zvláštního žalobce (OSC), respektovaný nezávislý orgán monitorující služební výkony státních úředníků.

Podle serveru Politico se k osobě zaměstnance Bílého domu kriticky vyjádřil poprvé.

Úřad se odvolal na Hatchův zákon z roku 1939, který osobám ve státních službách s výjimkou prezidenta nebo viceprezidenta zapovídá pronášet nemístná politická prohlášení. Conwayová se podle OSC tohoto činu dopustila tím, že v televizních rozhovorech a na sociálních sítích opakovaně přezíravě komentovala kandidáty v alabamských doplňovacích volbách do federálního Senátu.

Reuters: nepravděpodobné

Podle Hatchova zákona může být postižena výpovědí nebo přeložením, případně symbolickou pokutou.

Conwayová kromě toho pobouřila OSC svým nedávným prohlášením, jímž Hatchův zákon zlehčovala. „Jestli mě chcete umlčet s pomocí Hatchova zákona, nebude to fungovat. Až přijde čas nastoupit do vězení, dejte mi vědět,“ prohlásila koncem května ironicky v televizním interview.

Mluvčí Bílého domu v první reakci označil prohlášení OSC za „hluboce mylné“, protože upírá Conwayové ústavní právo svobody slova. Podle agentury Reuters je nanejvýš pochybné, že Trump v době začínající volební kampaně svou oblíbenou a mimořádně loajální poradkyni vyhodí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme