Den premiérem. Durynský předseda vlády rezignoval, uspěl totiž i díky hlasům extremistické AfD

Ministerský předseda německé země Durynska Thomas Kemmerich (FDP), zvolený do funkce i hlasy pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD), po pouhých 24 hodinách v úřadu oznámil, že v něm skončí. Ustoupil tak tvrdému tlaku kancléřky Angely Merkelové (CDU) i řady dalších předních politiků, podle níž je jakákoliv spolupráce s AfD nepřípustná. Je možné, že 2,2 milionovou východní spolkovou zemi čekají předčasné volby.

Tento článek je více než rok starý.

Erfurt (Aktualizováno: 15:44 6. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Thomas Kemmerich

Thomas Kemmerich | Zdroj: Reuters

„Odstoupení je nevyhnutelné,“ uvedl ve čtvrtek odpoledne čtyřiapadesátiletý Kemmerich, který dosud i přes velký politický tlak tvrdil, že chce sestavit vládu.

Volby v Durynsku vyhrála Levice. Zemského předsedu Ramelowa čekají jednání o nové koalici

Číst článek

Durynským premiérem se stal zcela nečekaně ve středu, když v zemském sněmu o jediný hlas porazil dosavadního ministerského předsedu Boda Ramelowa (Levice). Do funkce Kemmerichovi pomohly hlasy jeho FDP, CDU i AfD. Křesťanští i svobodní demokraté přitom dlouho zdůrazňovali, že spolupráce s populistickou AfD, již mnozí označují i za extremistickou, nepřichází v úvahu.

I proto byla reakce na jejich středeční postup tak nekompromisní. Merkelová ve čtvrtek hlasování označila za neodpustitelné, další politici hovořili o prolomení tabu.

Konspirace, zlobí se šéf saské buňky AfD. Komise kvůli formální chybě uznala straně jen 18 z 61 kandidátů

Číst článek

Kritika se ozvala také z řady židovských organizací, protože někteří členové AfD, včetně jejího durynského šéfa Björna Höckeho, jsou nechvalně známí kontroverzními výroky o době nacismu a holokaustu.

Kemmerich nakonec kritiku neustál a i po intervenci stranického šéfa Christiana Lindnera oznámil, že končí. FDP, která je v Durynsku nejslabší parlamentní stranou, chce nyní předčasné volby. Na rozpuštění zemského parlamentu je ale potřeba dvoutřetinové většiny. Jestli se najde, ale není jisté.

Volba Kemmericha byla důsledkem patové situace po říjnových zemských volbách. Nepodařilo se po nich totiž sestavit žádnou většinovou koalici. Početní většinu - 48 křesel - v 90členném parlamentu sice mají CDU, FDP a AfD, vládu s AfD ale všichni odmítají. Proto se očekávalo, že Durynsko povede menšinová vláda Levice, SPD a Zelených.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme