Keňa a Tanzanie si připomínají 15 let od útoku Al-Káidy na ambasádu USA

Před 15 lety zaútočila Al-Káida bez varování na americké zastupitelské úřady v Keni a Tanzanii. Jen v Nairobi tehdy zahynulo 212 lidí a čtyři tisíce dalších byly zraněny. Hrozba teroristického útoku přitom stále platí, ambasády Spojených států jsou zavřené v 19 městech na Blízkém východě a v severní Africe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Memorial park v Nairobi | Foto: Zuzana Gálová

Zatímco kolem se tyčí mohutné budovy, parcela, kde stávala americká ambasáda, zůstává nezastavěná. Dnes je tam park s památníkem.

„Chtěli jsme toto místo tragédie proměnit v místo k životu, místo, kde si budeme připomínat, že něco podobného se už nesmí opakovat,“ vysvětluje ředitelka památníku Esther Amunga-Kemoli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Jaromír Marek navštívil Memorial Park v Nairobi

Dokonalý trávník lemují palmy a kvetoucí keře. Za jezírkem s kašnou stojí dlouhá zeď se jmény obětí.

„Manžel se vracel z práce. Čekala jsem na něj, hledala ho v nemocnicích. Trvalo to tři dny. Pak jsem zjistila, že jel autobusovou linkou 126. Všechny zasypaly sutiny, když autobus projížděl kolem domu. Byl na místě mrtvý. Nejmladší dceři byly tehdy tři měsíce,“ vzpomíná paní Patricie.

Málokdo v Nairobi řekne, že neví, co dělal 7. srpna 1998. Tragické datum se všem obyvatelům keňské metropole silně vrylo do paměti.

Jaromír Marek, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme