Keňa má novou ústavu. Rozhodlo o ní celonárodní referendum

Keňa má ode dneška novou ústavu. Dokument, o kterém rozhodovalo celonárodní referendum, oslabí prezidentský monopol a v zemi má vytvořit demokratičtější instituce. Nová keňská ústava začne v praxi fungovat od příštích parlamentních voleb v roce 2012.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Keňanky z Masai Mary

Keňanky z Masai Mary | Foto: Zuzana Gálová

Slavnostnímu podpisu nové ústavy přihlížely v centru keňské metropole Naorobi desítky tisíc lidí. Když prezident Mwai Kibaki zvedl nad hlavu ten právě podepsaný dokument, lidé aplaudovali.

Přehrát

00:00 / 00:00

keňa.mp3

Skvrnou na slavnostní náladě byla možná účast súdánského presidenta al Bashira, který čelí obžalobě z genocidy a je obžalován Mezinárodním trestním soudem.

Ústavu, která zaručuje i boj s korupcí a politickým klientelismem, vnímají občané Keni jako důležitý mezník na cestě k demokracii. Mluví se dokonce o druhé republice.

Nová ústava znamená oslabení prezidentského monopolu a decentralizaci moci, posílení pravomoci regionů a také vytvoří horní komory parlamentu, tedy senátu a především zahrnuje listinu občanských práv.

Zabývá se také korupcí a politickým klientelismem, což je v zemi veliký problém. Korupce sahá až do nejvyšších pater politiky, sám prezident Mwai Kibaki a lidé okolo něj se už zapletli do ohromných afér, a nešlo jen o obyčejnou korupci, mnohdy přímo kradli miliardy.

O přijetí nového základního zákona rozhodlo referendum na začátku srpna. To bylo součástí mírové dohody, která ukončila krvavé srážky po sporných volbách v roce 2007. O potřebě nové ústavy se v Keni diskutovalo dvacet let.

Jaromír Marek, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme