Keňa měla důkazy o plánech teroristů, tvrdí tisk

Keňa měla důkazy o plánovaném teroristickém útoku, píše keňský deník Daily Nation. Ruský deník Kommersant reaguje na pondělní konferenci o obnově Afghánistánu. Evropa potřebuje nové základy, domnívá se francouzský deník Le Monde. Londýnský list The Independent kritizuje britskou vládu za její postoj k Iráku. Rakouská Die Presse analyzuje výsledky prezidentských voleb ve Slovinsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Keňské tajné služby a policie předložily už před osmi měsíci konkrétní důkazy o plánovaném teroristickém útoku na turistické pobřeží této východoafrické země, píše keňský deník Daily Nation. Bezpečnostní služby byly informovány už od března nejen o těchto plánech, ale také o pašování náloží do země.

Šéf tajné služby a policie měl podle deníku obdržet důkazy o působení teroristických buněk napojených na Al-Káidu, která útoky plánovala. Mimoto měly úřady k dispozici také jména a fotografie iráckých teroristů, kteří měli v úmyslu přejít do Keni ze sousedního Somálska, aby provedli teroristický útok, píše keňský list Daily Nation.

Evropa potřebuje nové základy, domnívá se francouzský deník Le Monde. Jde o změnu územní působnosti, moci a legitimity, o demokratickou ctižádost Evropy a politické hranice unie. Ačkoliv územní otázky nejsou tak žhavé, případ Turecka nás přesto nutí uvažovat o středozemní hranici Evropské unie. Měli bychom vybudovat Evropu, která by naslouchala stejným dílem východu i západu, a ve které by se odráželo naše kulturní dědictví, aniž by se stalo záminkou ke konfliktům, píše francouzský deník.

V otázce výkonné moci svádí boj koncepce Evropského konventu s návrhy Evropské komise. Jde o politickou čitelnost, jak vnější, směrem ke Spojeným státům americkým, tak také vnitřní, vzhledem k občanům unie. Třetí požadavek na Evropu je neméně důležitý. Demokratickou legitimitu Evropské unie musí vnímat všichni občané, kteří v ní žijí. Častěji je totiž vnímána spíše jako abstraktní, elitářská a vynucená instituce, soudí pařížský Le Monde.

Ruský deník Kommersant reaguje na pondělní konferenci o obnově Afghánistánu. Tvrdí, že prezident Hámíd Karzáí za dobu svého působení ničeho nedosáhl. Karzáí už promarnil mnoho času. Na bonnské konferenci hodnotili účastníci současnou situaci v Afghánistánu, není se však čím chlubit. Kábul nemá dodnes v zemi žádnou kontrolu, stále trvá nebezpečí návratu Talibanu k moci a lid hladoví.

Současně narůstá výroba drog. Afghánská vláda má po ruce originální vysvětlení. Na vině je podle ní zahraniční finanční pomoc. Kábul proto požaduje od světového společenství vedle už získaných pěti miliard dolarů ještě dvacet miliard navíc. A problémy pak budou vyřešeny. Snad, ironicky dodává ruský list Kommersant.

Londýnský list The Independent kritizuje britskou vládu za její postoj k Iráku. Podle slov ministra zahraničí je Irák " hrozné místo k žití". To je bezpochyby pravda. Ale měli bychom se ptát proč tedy britská a americká vláda vyzbrojovala toto monstrum v osmdesátých letech v íránsko-irácké válce? Proč byl západním režimům lhostejný osud Kurdů v roce 1988 a nyní jim na iráckých občanech tolik záleží? Saddám Husajn je zřejmě duševně nemocný, zlý a nebezpečný, jak nám naše vlády tvrdí, ale to se přece týká i dalších režimů na celém světě, se kterými si udržujeme přátelské vztahy, poznamenává britský Independent.

Rakouská Die Presse analyzuje výsledky prezidentských voleb ve Slovinsku. Druhé kolo prezidentských voleb ve Slovinsku proběhlo tak, jak si to přál dosluhující šéf státu Milan Kučan: jeho nástupcem se stane mnohaletý liberálnědemokratický premiér Janez Drnovšek, který byl od roku 1992 téměř neustále v čele vlády. Budoucí prezident v žádném případě nezůstane ve stínu Kučana. Navíc má - na rozdíl od postkomunisty Kučana - jako ekonom dobré kontakty na Washington a Moskvu.

Patří k přesvědčeným stoupencům transatlantické integrace, takže bude podporovat rychlý vstup své země do Evropské unie a Severoatlantické aliance. S Drnovšekovým odstoupením z čela vlády, a brzy zřejmě také z vedení Liberální demokracie Slovinska, se vnitropolitická krajina ve Slovninsku trochu rozhýbala, konstatuje Die Presse.

Polský list Gazeta Wyborcza se ve svém komentáři věnuje výsledkům volby pořadatele světové výstavy EXPO 2010. Nekomentuje porážku polského kandidáta Wroclawi, ale rozhodnutí uspořádat EXPO v čínské Šanghaji. Z článku cituje náš varšavský zpravodaj Pavel Novák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Novák cituje z polského tisku

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme