Islamisté z hnutí Šabáb zaútočili na hotel v Nairobi, zemřelo nejméně patnáct lidí

Na luxusní hotel v keňském hlavním městě Nairobi zaútočili ozbrojenci z islamistického hnutí Šabáb. Z hotelu se ozval výbuch auta naloženého výbušninami a následně sporadická střelba. Podle večerního vyjádření ministra vnitra mají policisté situaci pod kontrolou, avšak agentury píší, že se dál střílí. Podle agentury Reuters zemřelo nejméně 15 lidí, všichni u sebe měli průkazy totožnosti. Mnoho lidí bylo zraněno, někteří byli v noci stále uvnitř.

Nairobi (Aktualizováno: 23:48 15. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oficiální čísla dosud nejsou k dispozici. Útok svou povahou připomíná napadení obchodního domu Wetsgate Mall v Nairobi z roku 2013, napsala agentura AP. Mezi oběťmi úterního útoku jsou podle agentury Reuters i jeden Brit a jeden Američan.

Kromě hotelu se v rozsáhlém nairobském komplexu známém jako DusitD2 nachází rovněž banky, kanceláře, restaurace a bary. Koordinovaný útok začal výbuchem nálože v autě poblíž tří vozidel na parkovišti před bankou. Následně se sebevražedný atentátník odpálil v hotelové lobby a útočníci přicházející z vyšších pater budovy začali střílet po prchajících hostech.

Ve Švédsku obžalovali trojici ze Střední Asie z plánování teroristického útoku. Muži obvinění odmítají

Číst článek

Po osmi hodinách od první exploze do budovy vnikla speciální policejní jednotka, která měla zneškodnit útočníky, jež se zde pravděpodobně ukryli. Podle ministra vnitra Freda Matiang'iho se nyní podařilo zajistit všechny součásti komplexu. „Chtěl bych zopakovat, že situace je pod kontrolou a že země je v bezpečí,“ řekl. Podle agentury Reuters se však ještě hodinu po ministrovu prohlášení z budovy stále ozývá střelba.

Ministr nesdělil žádné bližší údaje o počtu obětí. Nejmenovaný policejní důstojník uvedl, že těla mrtvých byla rozeseta po restauracích v dolních podlažích i kancelářích nahoře. „Nebyl čas spočítat mrtvé,“ dodal. Jeden ze svědků údajně na místě spatřil pět těl, agentura Reuters píše o 14 mrtvých. Není jasné ani to, kolik útočníků se na akci podílelo. Svědci uvedli, že v hotelu zahlédli nejméně čtyři střelce.

Podle nejmenovaného somálského diplomata se v době útoku v hotelu nacházeli somálští vládní představitelé, kteří zde měli mít jednání. Někteří z nich jsou údajně stále uvnitř budovy.

‚Stojíme za útokem‘

K útoku se přihlásilo somálské militantní islamistické hnutí Šabáb. „Stojíme za útokem v Nairobi. Akce pokračuje,“ uvedl mluvčí vojenských operací této organizace Abdiasis Abu Musab.

Útok na první pohled připomíná napadení obchodního domu Wetsgate Mall v Nairobi, který se odehrál v roce 2013. Extremisté z Šabábu tehdy vtrhli do luxusního nákupního centra, kde rozhazovali granáty. Útok, který si vyžádal 67 mrtvých, skončil až po několikadenním obléhání policejními silami. Šabáb v Keni útočil i v roce 2015, kdy masakr na univerzitě ve městě Garissa na východě země nepřežilo 148 lidí.

Útok na hotelový komplex DusitD2 se odehrává den poté, kdy keňský soud zahájil proces se třemi muži na základě podezření, že byli zapojeni do napadení nákupního centra v roce 2013.

Hnutí Šabáb je napojeno na teroristickou síť Al-Káida, usiluje o svržení prozápadní somálské vlády a zavedení islámského práva šaría v Somálsku. Organizace má v současnosti na svědomí nejvíce krvavých teroristických útoků ze všech džihádistických skupin v Africe.

Odhaduje se, že v řadách Šabábu bojuje několik tisíc mužů. Hnutí ohrožuje i sousední Keňu, které se mstí za vyslání jejích vojsk do Somálska v roce 2011.

miz, lac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme