Zásah proti teroristům v Nairobi skončil. Nejméně 14 lidí zemřelo, zraněných jsou desítky

Zásah bezpečnostních složek proti útoku teroristů v Nairobi ve středu ráno skončil. Oznámil to keňský prezident Uhuru Kenyatta, podle něhož si útok vyžádal 14 mrtvých. V úterý odpoledne zaútočili ozbrojenci z islamistického hnutí Šabáb na komplex úřadů a hotelů v hlavním městě Keni. Podle předchozích zpráv bylo po útoku do márnic převezeno 15 mrtvých. Stanice BBC s odkazem na zdroj z Červeného kříže hovoří o 24 obětech.

Aktualizováno Nairobi (Aktualizováno: 10:02 16. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace skončila ve středu v 9.30 místního času (7.30 SEČ), řekl keňský prezident Uhuru Kenyatta. „Bezpečnostní operace skončila, všichni teroristé byli zabiti. Potvrzujeme ztrátu 14 životů, další lidé jsou zraněni," oznámil a dodal, že evakuováno bylo 700 lidí.

Islamisté z hnutí Šabáb zaútočili na hotel v Nairobi, zemřelo nejméně patnáct lidí

Číst článek

Zdůraznil také, že Keňa je právní stát a že bude stíhat všechny, kdo se podíleli na plánování útoku. Podle něj jsou v chodu stále další bezpečnostní akce. „Všem návštěvníkům i Keňanům: V Keni jste v bezpečí,“ prohlásil Kenyatta.

Prezident hovořil k národu ráno v době, kdy některé keňské zdroje stále hlásily střelbu z komplexu, v němž se kromě napadeného hotelu DusitD2 nacházejí také úřady, banka, restaurace a bary.

Agentura AP informovala, že vedení hotelu Dusit, které sídlí v Bangkoku, oznámilo, že je útokem zděšeno a že je v neustálém kontaktu s keňskými úřady. Hotel je nyní zavřený a hosté, kteří měli rezervaci, byli přestěhováni do jiných zařízení v Nairobi.

Koordinovaný útok na komplex začal v úterý výbuchem nálože v autě na parkovišti před jednou z jeho budov. Následně se sebevražedný atentátník odpálil ve vstupní hale hotelu a útočníci přicházející z vyšších pater budovy začali střílet po prchajících hostech. Osm hodin po první explozi vnikla do hotelu speciální policejní jednotka, která měla útočníky zneškodnit poté, co se tam pravděpodobně ukryli.

Záběry z bezpečnostních kamer podle médií ukazovaly v prostorách hotelu nejméně čtyři ozbrojence. Úřady pozdě večer oznámily, že útok skončil. Nová střelba a výbuchy ale byly slyšet i ve středu ráno.

Speciální jednotka operovala v sedmém patře budovy, obsazené zčásti úřady, zčásti hotelem. Server Daily Nation napsal, že od areálu bylo vidět odjíždět sanitky se zraněnými. Panovaly obavy, že mnoho lidí uvázlo právě v sedmém patře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme