Keňa po masakru v Garisse posílí ostrahu somálské hranice, vycvičí tisíce vojáků

V Keni začala platit mimořádná bezpečnostní opatření po krveprolití na univerzitě v Garisse. Somálské militantní hnutí Šabáb tam včera postřílelo 147 lidí. Desítky dalších jsou v nemocnicích, někteří z nich v kritickém stavu. Kvůli lepší ostraze hranice se Somálskem nechá prezident Uhuru Kenyatta vycvičit 10 tisíc vojáků. Šéf keňské policie vyhlásil zákaz vycházení po setmění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Keňští vojáci střeží areál univerzity v Garisse, kde včera islamisté zabili 147 lidí | Zdroj: ČTK

Zákaz vycházení platí podle Josepha Boineta pro čtyři okresy podél hranice se Somálskem. Právě odtud přijela skupina ozbrojenců z džihádistického hnutí Šabáb.

Před univerzitním kampusem nejprve zastřelili stráž a pak začali z kalašnikovů chladnokrevně vraždit studenty univerzity. Některým z nich se podařilo přelézt ostnatý drát kolem kampusu a uprchnout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příčiny napětí mezi Keňou a militantním Šabábem vysvětlila arikanistka Marie Imbrová

Policie ozbrojence vytlačila do jedné z budov kolejí. Po několikahodinové přestřelce na sobě útočníci odpálili výbušniny.

Útok byl pravděpodobně pomstou za keňskou ofenzivu proti Šabábu před čtyřmi lety.

Přívrženci ze somálské diaspory

„Militantní Šabáb má dokonce přívržence i v somálské diaspoře, takže v jeho řadách působí dnes i Somálci, kteří byli vychováni ve Spojených státech a Velké Británii,“ zdůraznila afrikanistka Marie Imbrová.

„Odhaduje se, že dnes v jeho silách aktivně působí 7 až 9 tisíc militantních ozbrojenců.“

Podle jejího názoru vše souvisí s tím, že se keňské síly zapojily do vytěsnění Šabábu z Mogadiša a z měst, které ovládal.

„To bylo už v roce 2011, kdy se keňské a somálské síly spojily a keňské letectvo bombardovalo několik základen Šabábu,“ připomněla Imbrová.

V reakci na nejnovější útok Keňa podél hranice zpřísnila opatření včetně výše zmíněného zákazu vycházení pro čtyři okresy sousedící se Somálskem.

„Otázkou je, zda keňské síly mají dostatek prostředků na ochranu hranice," zapochybovala Imbrová.

"Musíme si uvědomit, že po obou jejích stranách žijí Somálci, kteří respektují příbuzenský klanový systém a jsou velice loajální ke svým etnickým příslušníkům.“

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme