Keňa začala vysídlovat jeden z největších afrických slumů

Keňská vláda zahájila v hlavním městě Nairobi vysídlování jednoho z největších afrických slumů. Plánuje na jeho místě vystavět dostupné bydlení a služby. Informoval o tom britský zpravodajský server BBC.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slum Kibera v Nairobi | Foto: ČTK

Z přibližně třímilionové metropole Nairobi žije ve slumu Kibera celý milion obyvatel. Jeho vyklízení potrvá až pět let.

Vláda první vystěhované umístila do tří stovek nedalekých bytů, kde stojí měsíční nájem deset dolarů, tedy zhruba 170 korun.

Slum byl v posledních letech přelidněný a měl problémy s kriminalitou a s hygienou. Někteří Keňané ale se stěhováním nesouhlasí, protože údajně nejsou schopni nájemné uhradit.

Sporné je i vlastnictví půdy ve slumu. Několik lidí už vzneslo u soudu nárok na pozemek, na kterém se nachází. Soudní proces má začít v říjnu a nejméně do té doby se některé demolice pozdrží.

Celkem má v rámci vládního projektu, který podporuje i OSN, během následujících devíti let opustit keňské slumy na dva miliony obyvatel. Projekt přijde na 1,2 miliardy dolarů (asi 20,6 miliardy korun).

Martin Hromádka, Silvie Burjanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme