Keňská armáda už má pod kontrolou situaci v nákupním středisku v Nairobi

Drama v keňské metropoli je zřejmě u konce. Bezpečnostní jednotky už mají plně pod kontrolou nákupní středisko Westgate, které obléhali somálští teroristé a drželi v něm rukojmí. V centru Nairobi se po tři dny ozývala střelba a z komplexů stoupal dým. Teroristé zabili nejméně 62 lidí a 200 dalších jich zranili.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušník keňských bezpečnostních sil na okraji střežené zóny kolem nákupního centra

Příslušník keňských bezpečnostních sil na okraji střežené zóny kolem nákupního centra | Zdroj: Reuters

Vojáci objekt dál prohledávají a pátrají po útočnících. Není totiž jisté, kolik jich přesně bylo. Podle keňských úřadů měli někteří teroristé na sobě ženské oblečení.

I když jsou to členové somálské skupiny Al-Šabáb, jsou mezi nimi i příslušníci jiných národností - mimo jiné prý dva Američné a jedna Britka.

„Situace není úplně jasná,“ uvedl český chargé d'affaires v Nairobi Jaroslav Mandy. „Ministr vnitra již o půlnoci prohlásil, že bezpečnostní síly převzaly kontrolu nad budovou a osvobodily všechny rukojmí. A bezpečnostní zdroje uvedly, že zabili všech šest zbývajících teroristů. Avšak ještě před hodinou byla slyšet střelba. Zdá se, že nějaká ohniska odporu zůstávají.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci popsal Českému rozhlasu chargé d'affaires v Nairobi Jaroslav Mandys

Mezi oběťmi jsou téměř dvě desítky cizinců z Francie, Kanady, Nizozemska, Indie nebo třeba Číny. Tisíce Keňanů v předešlých dnech darovaly svou krev k léčbě téměř 200 zraněných.

Hned poté, co se skupina k útoku přihlásila, označila ho jako odvetu za nasazení keňských vojáků v Somálsku. Islamisté z Al-Šabábu dlouhodobě usilují o ovládnutí země. Za poslední dva roky je mezinárodní jednotky Africké unie s keňskými jednotkami vypudily z jejich hlavních bašt včetně somálské metropole.

Podle názoru Jaroslava Mandyho však útok aktivitu Keni podílet se na misích v Africe ještě zvýší. „Podle mě hlavním cílem útoku bylo přilákat pozornost médií, protože Al-Šabáb se dostal v poslední době do určitých problémů na somálském území.“

Útoků připisovaných Al-Šabábu se v Keni od roku 2011 odehrálo již několik. Tehdy totiž země vyslala vojenské jednotky do sousedního Somálska, aby právě s islámskými milicemi napojenými na teroristickou síť Al-Káida bojovaly. Islamisté v odvetě útočí v Keni.

Ze světa přicházejí projevy solidarity. Americký prezident Barack Obama odsoudil teroristický útok a nabídl africké zemi svou pomoc.

Tragickou událost okomentoval v britské televizi somálský velvyslanec v Londýně Abdullah Mohamed Ali:

„Je mylné se domnívat, že milicím Al-Šabáb šlo vždy jenom o ovládnutí Somálska. Jejich agenda je mezinárodní. A tenhle útok by měl být alarmující pro nás všechny. Měl by nás přimět ke zvýšení tlaku vůči tomuto hnutí. Stoupenci a bojovníci Šabábu pocházejí doslova z celého světa včetně Ameriky, Kanady a Británie, odkud naverbovali podle našich odhadů padesát až sto radikálů.“

Zásah proti únoscům v Nairobi | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Zvětšit mapu

mkp, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme