Keňská policie zadržela reportéra britských The Times. Psal o kriminalitě v zemi

Keňské úřady na celých 24 hodin zadržovaly bez obvinění a možnosti kontaktu s právním zástupcem britského reportéra listu The Times. Nyní mají v plánu ho deportovat. Důvod? Velmi kriticky psal o poměrech na kontinentu, kde pobýval poslední čtyři roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cenzura - svoboda slova - násilí na novinářích | Foto: CC BY-SA 2.0, leesean

Policie Jeroma Starkeyho zadržela ve čtvrtek v noci, a to bezprostředně po přistání v metropoli Nairobi. Dosud podle vlastních slov neví, proč skončil na policejní služebně.

Starkey je přitom zkušený novinář. Má za sebou mimo jiné pětileté působení v Afghánistánu.

„ Nemám tušení, proč jsem byl zatčen, ani mi nikdo nenabídl jakékoliv vysvětlení. Pokud je mi známo, nebyl jsem z ničeho obviněn. Jerome Starkey “

Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) není perzekuce novinářů keňskými úřady nic nového, obzvláště v případě těch, kteří upozorňují na kontroverzní témata či nedostatky vládnoucích elit. Od loňského roku bylo v zemi zatčeno pět novinářů a osm blogerů. Všichni za "podrývání autority veřejného činitele" či jeho napadnutí.

"Máme vážné důkazy o případech zastrašování, zatýkání a otřesném vyslýchání na základě obvinění Keňských novinářů a blogerů," tvrdí HRW. Keňské úřady na žádosti o vysvětlení nereagovaly.

Reuters Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme