Keňské prezidentské volby jsou neplatné. Musí se opakovat, rozhodl tamní soud

Srpnové prezidentské volby v Keni provázely nesrovnalosti. Znovuzvolení Uhurua Kenyatty je proto neplatné a hlasování se musí opakovat do 60 dnů. Rozhodl o tom v pátek keňský nejvyšší soud, který řešil stížnost opozice.

Nairobi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Keňský nejvyšší soud při ohlašování verdiktu, který zneplatnil prezidentské volby | Zdroj: Reuters

Verdikt podpořili čtyři z šesti soudců. Volební komise se podle nich dopustila natolik závažných nesrovnalostí, že je nutné uspořádat nové hlasování, informovala agentura Reuters.

Justice prohlásila, že volby z 8. srpna nebyly zorganizovány v souladu s ústavou, uvedla agentura AP. Na soud se obrátil vůdce opozice a Kenyattův neúspěšný protikandidát Raila Odinga.

Keňský prezident Kenyatta obhájil mandát. Opozice proti výsledkům voleb protestuje

Číst článek

Podle volebních úřadů Kenyatta obhájil mandát o 1,4 milionu hlasů. K podobnému výsledku dospěli na základě vzorku z 2000 volebních místností i keňští pozorovatelé. Odinga však tvrdí, že výsledky z více než jedné třetiny volebních místností jsou chybné.

Během střetů přívrženců opozice s policií bezprostředně po volbách zemřelo nejméně 28 osob, napsal Reuters. Mezinárodní organizace Human Rights Watch uvádí sice méně obětí, ale upozorňuje, že během nepokojů došlo "k závažnému porušování lidských práv - policie při protestech a domovních zásazích opozičníky bila a vraždila".

Povolební násilí v Keni vzbudilo obavy, aby se neopakovala situace z roku 2007. Během dvouměsíčního etnického násilí, které propuklo také kvůli volbám, zemřelo zhruba 1100 lidí. Dalších asi 600 000 uprchlo ze svých domovů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme