Keňský prezident stanul před haagským tribunálem. Jako první úřadující hlava státu

Prezident africké Keni Uhuru Kenyatta dnes stanul před haagským Mezinárodním trestním tribunálem. V pozici obviněného se tam objevil jako vůbec první úřadující hlava státu v historii. Kenyatta je podezřelý z toho, že po sporných volbách v zimě 2008 podněcoval s ostatními politiky etnické násilnosti. Při střetech tehdy zemřelo kolem tisícovky lidí, až čtvrt milionu jich uteklo z domovů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Keni Uhuru Kenyatta

Prezident Keni Uhuru Kenyatta | Zdroj: Reuters

„Nepodložená obvinění proti mně jsou bohužel stále na denním pořádku,“ prohlásil Uhuru Kenyatta v parlamentu před odletem do Haagu.

Keňský státník vidí za stíháním podlou snahu vykreslovat africké lídry jako zosobnění beztrestnosti a korupce.

Pro tribunál zaměřený na postih osob odpovědných za masové zločiny je případ citlivý. Z jedné strany je obviňovaný ze zaujatosti proti Afričanům, z druhé strany z těžkopádnosti. Za víc než deset let existence vynesl rozsudek jen proti dvěma válečníkům z Konga.

Prokurátoři kritizují slabou spolupráci keňských úřadů a údajné zastrašování svědků. Navrhují proto proces s Kenyattou zastavit.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme