Keňský prezident žádá svět o pomoc, zemi kvůli suchu hrozí hladomor

Keňský prezident Uhuru Kenyatta v pátek vyzval mezinárodní společenství, aby jeho zemi pomohlo bojovat se suchem. To ohrožuje nejen lidi, ale i zemědělství a volně žijící zvířata. Prezident proto nynější sucho označil za národní katastrofu. Se suchem se teď v Keni potýká 23 ze 47 oblastí, uvedla agentura Reuters. Téměř třem milionům lidí tam podle Červeného kříže hrozí hladomor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Keni Uhuru Kenyatta | Zdroj: Reuters

„Vláda mimo jiné plánuje zvýšit příděly jídla a poskytnout finanční pomoc zasaženým oblastem,“ stojí ve sdělení prezidentské kanceláře. Přesná výše finančních prostředků, které jsou v boji se suchem zapotřebí, kancelář neuvedla. Nicméně oznámila, že do zasažených oblastí poslala 7,3 miliardy keňských šilinků (1,8 miliardy Kč). Vláda upozornila, že snahy tyto peníze zneužít nebude tolerovat.

V Etiopii hrozí kvůli suchu hladomor. Země potřebuje pomoc, tvrdí OSN

Číst článek

Současné sucho způsobil nízký srážkový úhrn během loňského října a listopadu. Další období dešťů zemi čeká v dubnu. Světový program pro výživu (WFP) oznámil, že potřebuje 22 milionů dolarů (559 milionů Kč), aby v příštích šesti až devíti měsících zajistil pro 428 000 dětí školní obědy. Ty často bývají jejich jediným jídlem za celý den.

S nepříznivým počasím se potýkají i jiné státy v regionu, včetně Etiopie a Somálska. Až polovina Somálců podle OSN nemá dostatek jídla. V roce 2011 si období sucha v Somálku vyžádalo asi 250 000 obětí na životech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme